Konya ihracatı ortalamanın üzerinde! İşte yeni ihracat hedefi...

Mart ayı ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası yeni ihracat rakamlarını değerlendirdi. Peki, Konya'da ihracat ne durumda? İşte detaylar...

Konya ihracatı ortalamanın üzerinde! İşte yeni ihracat hedefi...
Yayınlanma:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İhracatımız martta 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Mart ihracatında aylık artış devam ediyor” ifadelerini kullanırken Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen ise Mart ayında Konya'nın ihracatının yüzde 0,1 artışla 309,75 milyon dolar olduğu söylediler

detay1625229651.webp

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabı üzerinden dış ticaret verilerini açıkladı. İhracattaki aylık artışa dikkati çeken Bolat, "Martta ihracatımız 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Mart rakamı, ocak ayındaki 20 milyar dolar ve şubat ayındaki 21,1 milyar doların üzerinde gerçekleşerek, mart ihracatında aylık artışın devam ettiğini göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu. Ticaret Bakanlığı, yazılı açıklamayla dış ticaret verilerinin detaylarını paylaştı. Buna göre, martta ihracat 22 milyar 578 milyon dolar oldu. İhracat, geçen yılın mart ayına kıyasla yüzde 4,1 gerilese de tarihsel olarak en yüksek 3. mart ayı değeri olarak kayıtlara geçti.

detay1665514057-001.jpeg

“ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Mart ayında ihracatı Konya'nın yüzde 0,1 artışla 309,75 milyon dolar oldu. 2024 yılı ilk çeyrek ihracatı da yüzde 6,6 artışla 851,30 milyon dolara ulaştı. Konya’nın mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Öztürk, “Mart ayında Türkiye'nin ihracatı yüzde 4,1 azalırken Konya'nın yüzde 0,1 artışla 309,75 milyon dolar oldu. 2024 yılı ilk çeyrek ihracatımız da yüzde 6,6 artışla 851,30 milyon dolara ulaştı. İhracat artışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimiz ve ülkemizin dış pazarlara daha yüksek oranda ihracat yapması için firmalarımızla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen ise şu değerlendirmede bulundu: “Konyalı sanayicilerimiz üretmeye, ihracata devam ediyor. Ocak-Mart döneminde ihracatımızı yüzde 6,6 artırarak, 851 milyon 307 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışı başarısı gösteren tüm ihracatçılarımızı ve çalışanlarını kutluyorum.”

DIŞ TİCARET AÇIĞI MARTTA YÜZDE 10,3 AZALDI

Yıllık bazdaki gerilemenin en önemli nedenin ise takvim etkisi olduğu belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi: “Mart 2024'te 5 defa cumartesi-pazar tatil günleri olmuştur. Mart 2023'te 4 defa cumartesi-pazar tatil günleri vardı. İhracat ve ithalat, pazartesiden cumaya hafta içi iş günlerinde yoğun yapılmakta, cumartesi-pazar ise çok düşük miktarda gerçekleşmektedir. Öte yandan 2023 yılı martta 23 milyar 548 milyar dolar ile Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihindeki en yüksek aylık rakam elde edilmişti. Bunda, 6 Şubat depreminden dolayı 2023 Şubat ayı içinde yapılamayan bir kısım ihracatın Mart 2023'te yapılabilmesi etkili olmuştu. 2024 yılı mart ihracatında ayrıca, başlıca pazarlarımız olan Batı dünyasında özellikle ihracatımızın yüzde 40'lık payını oluşturan Avrupa Birliği'nde küresel boyutta ekonomik faaliyetlerin zayıf seyretmesi, küresel ticarette ve Avrupa Birliği'nde ithalatın gerilemeye devam etmesi de oldukça etkili olmaktadır." İthalatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azalarak 30 milyar 95 milyon dolara gerilediğin altı çizilen açıklamada, ithalatta geçen ağustostan bu yana aylık azalış eğilimin devam ettiği bildirildi.Martta dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 azalışla 7,5 milyar dolara gerilediği kaydedilen açıklamada, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 75'e yükseldiği aktarıldı.

ARA MALLARI İHRACATI 11,3 MİLYAR DOLAR OLDU

Aynı ayda ara malları ihracatı 11,3 milyar dolarla ile ilk sırada yer aldı. Bunu 8,1 milyar dolarla tüketim malları, 3,1 milyar dolarla yatırım (sermaye) malları izledi. 1,8 milyar dolar ile en fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken, bu ülkeyi, 1,3 milyar dolar ile İtalya ve ABD takip etti. En fazla ihracat yapılan fasıllar 2,8 milyar dolarla motorlu kara taşıtları, 2,2 milyar dolarla kazanlar ve makineler, 1,7 milyar dolarla mineral yakıtlar oldu. Bu yılın mart ayında TL ile ihracat yapılan ülke sayısı 166, TL ile ihracat yapan firma sayısı 37 bin 929 olarak kayıtlara geçti. TL ile yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47,7 artış gösterdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.