Özel Haber: Pancar fiyatlarında beklenti arttı! Uzman isimler açıkladı...

KONPADER Başkanı Ahmet Bestil ve Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram bu yıl pancarda kota sorunu yaşandığını, Kayseri'ye daha fazla kota verildiğini vurguladılar. Detaylar haberde....

Özel Haber: Pancar fiyatlarında beklenti arttı! Uzman isimler açıkladı...
Yayınlanma:
Güncelleme:

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil ve Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, mazot başta olmak üzere maliyetlerde yaşanan artışlar neticesinde pancar fiyatında beklentilerinin 2 bin 700 TL’ye yükseldiğini ifade ettiler

Şekerde 2023-2024 dönemi kotaları belirlendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 2023-2024 pazarlama yılı ülke toplam A kotası 2 milyon 910 bin ton olarak tespit edildi. Pancar şekeri A kotası 2 milyon 837 bin 250 ton, B kotası ise bu rakamın yüzde 5'i oranında 141 bin 863 ton oldu. Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotası da ülke toplam A kotasının yüzde 2,5'ine karşılık gelen 72 bin 750 ton olarak kararlaştırıldı.

manset-1.jpg

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, “2023-2024 yılı şeker kotaları açıklandı. Geçen yıla göre şeker kotası yaklaşık 200 bin ton arttı. Bu noktada Konya Şeker, Kayseri Şeker’e yenildi. Bu Konya adına büyük bir kayıptır. Kayseri Şeker, artan kotadan 150 bin ton alırken, Konya Şeker’e 20 bin ton yeter’ denildi. Bu karara itiraz ediyoruz. Kabul edilemez olarak görüyoruz” diye aktardı. Konya Şeker’e verilen kota azlığına tepki gösteren Başkan Bestil, “Önceki yıllarda Konya Şeker’in kotası fazlayken şu an Kayseri Şeker’in kotası daha fazla. Hatta öyle ki şu anda üç katı artmış durumda. Kayseri Şeker’in ekim sahası Konya'nın ki kadar geniş değil. Örneğin Konya'nın 100 ton kotası varsa 150 ton alamaz, diğer şehirlerin de ekim sahası Konya'nın sahasından küçük olduğu için Konya'daki üreticiler ürününü diğer şehirlerdeki fabrikalara satmak zorunda kalabilir” ifadelerini kullandı. Konya’ya 20 bin ton verilmesine itiraz ettiklerini kaydeden Başkan Bestil, “Bir an önce Konya'ya verilen kota yanlışından dönülmesini istiyoruz. Bu zamana kadar Konya fazla ürettiği için hep birinciydi. PANKOBİRLİK başkanlığını 20 yıl Recep Konuk yaptı. Şu anda da Konya'da Ramazan Erkoyuncu yapıyor fakat şu anda Kayseri'ye fazla kota verildiği için Kayseri Şeker’den bir kişi PANKOBİRLİK Başkanı olabilir" diyerek sözlerini tamamladı.

manset-2.jpg

"PANCAR FİYATINDA BEKLENTİMİZ 2 BİN 700 TL"

Bu yıl Konya'da 470 bin ton şeker kotası olacağını, 3 milyon 700 bin ton da pancar işleneceğini söyleyen Bestil, "Şekerin kilosu şu an 35 TL oldu ve 35 TL şeker fiyatı yüksek değil çünkü 3 ay önce mazot 18,5 TL'ydi şu an 40 TL oldu. Pancar da mazot, su ve elektrikle üretiliyor ve girdiler yüksek olduğu için şeker fiyatlarının yükselmesi normal. Fiyatların yükselmesinden vatandaşla beraber pancar üreticisi de dertli. Pancarın taban fiyatı 2022 yılında bin 450 TL'ydi. Bu yıl zamlardan dolayı beklentimiz 2 bin 700 TL oldu ancak bu fiyat üreticiyi kurtarır. 2 ay önce fiyat olarak 2 bin TL diyorduk fakat şu an maliyetlerin artması beklentimizi 2 bin 700 TL'ye çıkarttı" şeklinde konuştu. Konya’nın şeker üretiminde lider bir konumda olduğuna dikkat çeken Bestil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl şeker sorunu yaşanmaz. Türkiye'de şekerin yüzde 30'u Konya'da üretilir ve Konya'dan sonra şeker üretiminde Kayseri ikinci sırada yer alır. Bu nedenle şekerde Konya lider diyebiliriz.”

manset-1.png

"MAZOTA GELEN ZAM ORANINDA PANCARA FİYAT BEKLİYORUZ"

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram’da mazota gelen zam oranında pancar fiyatının açıklanmasını beklediklerini söyledi. Sosyal medya hesabından pancar fiyatına ilişkin açıklamada bulunan Başkan Bayram, “Fazla bir şey istemiyoruz mazota gelen zam oranında pancara fiyat bekliyoruz. Beklentimiz 2 bin 700 TL. Bilindiği üzere pancar paraları her yıl şubat ayı Mart ayı içerisinde yatmakta. Geçtiğimiz bu aylarda 21 TL civarında olan mazot bugün 40 TL’ye yaklaştı. Bu da yüzde 86 artış demek. Pancar üreticilerimiz fazla bir şey istemiyor. Geçen yıl bin 450 TL olan fiyatın bir an önce 2 bin 700 TL ya da üzerinde bir fiyat ile açıklanmasını ve ödemelerin yılbaşından önce gerçekleşmesini bekliyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum