Özel Haber: Mısırda fiyat krizi! Konyalı çiftçiler isyanda...

Konya Haber: Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından 2023 sezonu mısır alım fiyatı ton başına 6 bin lira olarak belirlendi.

Özel Haber: Mısırda fiyat krizi! Konyalı çiftçiler isyanda...
Yayınlanma:

Konya Haber: Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından 2023 sezonu mısır alım fiyatı ton başına 6 bin lira olarak belirlendi. Açıklanan mısır fiyatı Konyalı çiftçileri memnun etmedi. Çiftçiler fiyatın revize edilmesini talep ederken, siyasilerde bu karara tepki göstererek açıklanan rakamın kabul edilebilir olmadığını ifade ettiler

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, 2023 sezonu mısır alım fiyatı ton başına 6 bin lira olarak belirlendiği bildirildi. Mısır hasadının, ağustosun ilk haftasında Adana ve Hatay'da lokal olarak başladığı ve ülke genelinde de yaklaşık yüzde 8 seviyelerine ulaştığı belirtilen açıklamada, hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların seyrine göre TMO politikalarının oluşturulduğu ifade edildi. 2023 yılı mısır üretiminin 8,5 milyon ton olacağının tahmin edildiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: "TMO mısır alım fiyatı, ton başına 6 bin lira olarak belirlenmiştir. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. TMO, Türkiye genelinde bulunan iş yerlerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda mısır alım faaliyeti gösterecektir. Ofis ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri, www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup üreticilerimiz bu depolara teslim ettiği ürününü Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satabileceklerdir.” TMO'nun, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edeceğine değinilen açıklamada, randevuların 23 Ağustos saat 10.00'dan itibaren alınabileceği ve alımlara TMO işyerlerinde 24 Ağustos'tan itibaren, lisanslı depolar üzerinden ise yine randevulu olarak 28 Ağustos'tan itibaren başlanacağı bildirildi. Ofis iş yerlerinde, pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacağı belirtilen açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin, ürün teslimatının (TMO ve ELÜS) ardından 30 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı kaydedildi.

misir1.jpg

“FİYATTA ACİL DEĞİŞİKLİK YAPILMALI”

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, 6 bin lira olarak açıklanan mısır fiyatının düşük olduğunu vurguladı. Başkan Kavuneker, "Mısır alım fiyatı 6 TL olarak açıklandı ama bu fiyatlar maliyetlere göre çok düşük kaldı. 2022 yılında mısırın fiyatı 5 bin 700 TL idi şu an 6 bin TL olarak açıklandı fakat mısırın 5.30 kuruş bir maliyeti var. Mısırın buğdaya göre maliyeti daha fazla, 2 katı gübreleme ve sulama yapılıyor bu nedenle 6 bin TL çok az kaldı. Çiftçilerimiz sürekli arıyor ve ziraat odalarının neden bu duruma el atmadığını sorguluyor. Fiyatı veren biz değiliz ancak elimizden geleni yapacağız. Maliyet hesabının nasıl yapıldığını ve neden böyle bir fiyat açıklandığını çözemedik. Açıklanan bu rakam nedeniyle üretici para kazanamadığı için sahadan çekilecek ve bu yıl mısır üretiminde bir düşüş söz konusu olacak. Hükümetimiz fiyatta acil değişiklik yaparak bu duruma çözüm bulmalı" şeklinde konuştu.

misir-rifat-kavuneker.jpeg

"ÖNÜMÜZDEKİ SENE MISIR EKİMİ AZALACAK"

Mısırda açıklanan fiyatın düzeltilmediği taktirde mısır ekimlerinin azalacağını söyleyen Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, "Geçen yıl mısır fiyatı 5 bin 700 TL olarak açıklanmıştı şu an 6 bin TL olarak açıklandı. Fakat geçen yılın girdi maliyetiyle bu yılın girdi maliyeti aynı değil. Geçen yıl mazot 2.20 TL'ydi bu yıl 40 TL oldu. DAP gübresi dediğimiz gübrenin fiyatı geçen yıl 13-14 TL iken şu anda 24 TL’ye yükseldi. Ayrıca iş yükü maliyetleri de iki katına çıktı. Bu artışlar karşısında mısır için belirlenen fiyat çok cılız kaldı. Sürdürebilir tarım olması için mısırın bu fiyatlarda olmaması gerekiyor. Çiftçinin beklentisi 8 TL civarındaydı çiftçi afaki bir fiyat beklemiyordu. Açıklanan fiyatlar karşısında önümüzdeki sene mısır ekiminin azalacağını düşünüyorum. Geçen yıl ayçiçeği eken çiftçiler para kazanamadığı için bu yıl ayçiçeği ekimi Konya bölgesinde düştü. Çiftçiler açıklanan bu rakamlar karşında üretimden soğuyacak ve soğuyan çiftçiye tekrar aynı ürünü ektirmek çok büyük bir mesele olacak. Mısırda açıklanan bu fiyatın bir an önce hükümetimiz ve bakanlığımız tarafından revize edilmesi gerekiyor. Bu fiyat açıklanmasa daha iyi olurdu çünkü Ticaret Borsası’nda zaten 5 bin 500 TL gibi bir fiyata satılıyordu" dedi

misir-bekir-kagnicioglu.jpg

"ÇİFTÇİLER İÇİN DOĞRU ADIMLAR ATILMALI"

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan mısır alım fiyatının yeterli olmadığını belirterek, 6 bin TL olarak açıklanan mısır fiyatıyla çiftçiyle adeta dalga geçildiğini söyledi. Barış Bektaş, "Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), açıkladığı mısır alım fiyatı ile adeta çiftçiyle dalga geçmiştir. Gübre, ilaç gibi tarımsal üretimin önemli kalemlerinin her gün fiyatlarının arttığı, eleman maliyetinin yükseldiği, mazota 3 ay içerisinde yüzde 100'e yakın zam geldiği bir dönemde TMO'nun mısır fiyatını 6 TL olarak belirlemesi kabul edilebilir değil. Kurulduğu günden beri çiftçinin kara gün dostu olarak bilinen TMO'nun, siyasi iktidar tarafından çiftçinin düşmanına çevrildiğini görüyoruz. Bu fiyatlandırmayla çiftçilerimizin üretimden uzaklaşacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Devletin bir an önce bu yanlıştan dönmesi ve çiftçilerimiz için doğru adımlar atması gerekmektedir" diye aktardı.

misir-hasan-ekici1.jpg

"ÇİFTÇİ EKMESİN DİYORLAR"

Saadet Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici de 6 bin TL olarak açıklanan mısır fiyatına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ekici, “TMO mısır alım fiyatını 6 bin TL olarak açıkladı. Geçen sene açıklanan mısır fiyatı 5,70 TL idi. Yani 30 kuruş artırmış. Sanırım TMO’ya göre ülkemizde enflasyon yüzde 5. Sadece mazot 2 ay içerisinde yüzde 100 arttı. Gübresi, ilacı, elektriği, tohumu, işçi yevmiyesi yüzde 100’ün üzerinde artarken mısır alım fiyatı yüzde 5 arttı. El insaf çiftçi bir daha ekmesin diyorlar" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.