Mevlana aşığı o kişi kim? İsmi Konya'nın en ünlü caddesine verildi

Konya'nın en ünlü caddelerinden birisi olan Şefik Can ismini nereden alıyor? Şefik Can kimdir? Detaylar haberde...

Mevlana aşığı o kişi kim? İsmi Konya'nın en ünlü caddesine verildi
Yayınlanma:

Konya Haber: Konya'nın en ünlü caddelerinden birisi olan Şefik Can ismini nereden alıyor? Şefik Can kimdir? Detaylar haberde...

Şefik Can... O bir subaydı, edebiyat öğretmeniydi, mutasavvıftı, mütefekkirdi. En önemlisi bir Mevlâna ve Mesnevi âşığıydı. Tahirü’l-Mevlevi’den sonra Mevlâna ve Mesnevi sohbetlerini yürüten bir Mesnevîhân idi. En kıdemli dede konumunda olan bir Sertarîkti. Hayatını Mevlevilik öğretisine adayan bu entelektüelin kitap ve yazılarının çoğu yine Mevlâna ve Mesnevi üzerineydi.

sefik-can.jpg

Peki, böylesine çok yönlü bir kişilik sahibi olan, bir Türk entelektüeli olarak Şefik Can’ın hayatı nasıldı?

Maltepe Askeri Lisesi, Kırıkkale Askeri Sanat Enstitüsü, Kuleli Askeri Lisesi, Erzincan Askeri Lisesi ve Konya Astsubay Ortaokulu’nda öğretmen ve idareci olarak çalıştıktan sonra 1965 yılında Kıdemli Albay rütbesiyle emekli olmuştur. Emekliliğinden sonra kendisini tamamen Mevlana ve Mesnevi’te adamıştır.

Şefik Can, 22 Haziran 1909’da Erzurum’un Ilıca ilçesine bağlı olan Tebrizcik köyünde dünyaya gelmiştir.

İlk eğitimini babası Müderris Mehmet Tevfik Efendi’den alan Şefik Can dinî bilgileri, Arapça’yı ve Farsça’yı öğrenmiş, daha sonra ise ilkokulu Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde okumuştur. Ardından 1923-1924 eğitim öğretim yılında Tokat Askeri Ortaokulu’na giden Şefik Can, burayı bitirince Kuleli Askeri Lisesi’ne devam etmiş, 1930 yılında ise harp akademisinin yerini tutan Levazım Yüksek Okulu’na kaydolmuştur. 1931 yılına gelindiğinde ise teğmen olarak Türk ordusunda yerini almıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.