Konya'da yapılan ankette şaşırtan sonuç! ankete göre CHP yüzde kaç oy alıyor... - Konya Haber

ASAL Araştırma Şirketi, Konya halkına yerel seçimlerinde oylarını hangi siyasi partiden yana kullanacaklarını sordu.

Konya'da yapılan ankette şaşırtan sonuç! ankete göre CHP yüzde kaç oy alıyor... - Konya Haber
Yayınlanma:

Yerel seçimler yaklaşırken partiler aday belirleme çalışmalarına, anket şirketleri de halkın nabzını tutmaya başladı. Son olarak ASAL Araştırma da Konya'da vatandaşa "Hangi partiye oy vereceksiniz?" sorusunu yöneltti. Katılımcıların yüzde 55,9'u "AK Parti", yüzde 12,5'i ise "CHP" yanıtını verdi.


ASAL Araştırma Şirketi, "Konya Büyükşehir Belediyesi Yerel Seçimler Seçmen Eğilimleri Araştırması"nı yayımladı. 13-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Konya'nın 7 ilçesinde 18 yaş ve üzeri 1.246 kişiyle CATI (Bilgisayar destekli telefonla anket) yöntemiyle gerçekleştirilen ankette seçmenlere, "2024 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oyunuzu vereceksiniz?" sorusu yöneltildi.


PARTİLERİN OY ORANLARI ŞU ŞEKİLDE

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra katılımcıların yüzde 55,9'u "AK Parti", yüzde 12,5'i ise "CHP" yanıtını verdi. Oy oranlarının dağılımı:


AK Parti: % 55,9
CHP: % 12,5
MHP: % 11,3
İYİ Parti: % 7,8
HDP/YSP: % 4,2
Yeniden Refah Partisi: % 3,9
Diğer Parti: % 4,4


CHP, KONYA İÇİN KARARLI: BU SEFER ORAYI DA ALACAĞIZ

Yerel seçimler yaklaşırken siyasi partiler de çalışmalarına hız vermeye başladı. Bu kapsamda bazı partilerin büyükşehirler için belirlediği adaylar da belli oldu. Bazı adaylar tartışma konusu olurken bazı adaylar da kamuoyunun beklediği isimlerden belirleniyor. Bazı siyasi isimlerin açıklamaları da kamuoyunda çokça tartışılıyor. Bunlardan biri de CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın "Bu sefer Konya'yı bile alacağız. Göreceksiniz" açıklaması olmuştu. Faik Öztrak'ın bu açıklaması ülke siyasetinde günlerce tartışılmıştı. Bazı kesimler ise "Faik Öztrak'ın Türkiye siyasetinden kopuk olduğu" şeklinde eleştiride bulunmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.