Konya'da Selçuklu birliklerinin ilk şehitliği 'Cennet çukuru' - Konya Haberleri

Musalla Mezarlığı'nda bulunan ve diğer mezarlara göre çukur seviyesinde olan toplu mezarlığın bulunduğu alan, Malazgirt Savaşı'ndan önce Konya'ya kadar gelen Selçuklu ordusunun öncül birliklerinin şehit edilip, cenazelerinin atıldığı yer olarak biliniyor.

Konya'da Selçuklu birliklerinin ilk şehitliği 'Cennet çukuru' - Konya Haberleri
Yayınlanma:
Güncelleme:

Konya'daki Musalla Mezarlığı'nda bulunan ve diğer mezarlara göre çukur seviyesinde olan toplu mezarlığın bulunduğu alan, Malazgirt Savaşı'ndan önce Konya'ya kadar gelen Selçuklu ordusunun öncül birliklerinin şehit edilip, cenazelerinin atıldığı yer olarak biliniyor.

260546.jpg

Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu fethi öncesi gönderdiği öncü birliklerin, Bizanslılar tarafından şehit edilerek toplu bir şekilde buraya atıldığı rivayet ediliyor. Aynı zamanda, İç Anadolu Türklüğü’nün ilk toplu mezarının da burası olduğu söyleniyor. Alanda birçok tarihi mezar taşı görülürken, çukurluk alanın yanı başında bir kuyu bulunuyor. Uzun yıllar Konyalıların, bu kuyudan aldıkları su ile zemzem aşıladıkları da rivayet ediliyor.

064fcaa37ed3162d93ae46829dac0b64.jpg

SELÇUKLU ASKERLERİ İÇİ SU DOLU ÇUKURA ATILIYOR

Sultan Alparslan, Malazgirt'i almadan önce Selçuklu öncü birlikleri Anadolu'ya geliyor ve Bizanslılarla savaşıyor. Rivayete göre, birlikler, Konya'ya da geliyor. Konya'da bu birliklerle Bizanslılar arasında savaş yaşanıyor. Bu savaşta şehit olan Selçuklu öncü birlikleri Bizans askerleri tarafından o dönemde içi su ile dolu olan kuyuya atılıyor.

cennet-cukuru-2.jpg

SU KUYUSUNA ZEMZEM AŞILANMIŞ

100 yıl önceki kaynakların incelenmesi sonrası Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın açtırdığı kuyuda 'Zemzem aşılama' denilen bir olaydan bahsediliyor. Hacdan gelen insanlar getirdikleri zemzemleri, ilk öncü birliklerin şehit olduğu yer olduğundan dolayı açılan kuyudaki suya zemzem aşılayarak zemzem çoğaltıyorlar.

Enteresan olan şudur; yakın zamanın önemli tarihçilerinin ve İbrahim Hakkı Konyalı dahil olmak üzere 'Cennet çukuru' tabirinin geçtiği hiçbir araştırma yazılarında ve ana kaynaklarda böyle bir bilgi yoktur. Bu alanın 'Cennet Çukuru' olarak adlandırılması yeni bir olaydır. Çünkü 100 yıl öncesinde böyle bir bilgi ve belge mevcut değil.

selcuklu-birliklerinin-ilk-sehitligicennet-cukuru-gizemini-koruyor-2547-dhaphoto3.jpg

AHLAT KADAR ÖNEMLİ BİR YER

'Cennet çukuru' alanı Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Mezarı kadar öneme sahip bir yer. Bu alan içerisinde çok yoğun Selçuklu mezar taşları var ve çok süslü mezar taşları, lahitler var. Ancak görünenden daha fazlası toprak altında kalmış. Buradaki lahitler ve mezar taşları çıkarıldığı zaman Selçuklu ile alakalı birçok bilgi edinilebilir. Son yüzyılda 'Cennet çukuru' adıyla gündeme gelen bu alan Selçuklunun belki Ahlat kadar önemli bir mezarlığı. Çünkü burası Türkiye Selçuklu Devleti'nin başkenti. Birçok alim, arif, entelektüel, sanat adamı ve bilim adamının yaşadığı alandır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.