Konya'da işlerin en fazla olduğu ilk 5 meslek açıklandı! Bakın hangi mesleklermiş....

Konya işgücü piyasası araştırması tamamlandı. Konya'da işlerin en fazla olduğu ilk 5 meslek açıklandı! Bakın hangi mesleklermiş.... Detaylar haberde...

Konya'da işlerin en fazla olduğu ilk 5 meslek açıklandı! Bakın hangi mesleklermiş....
Yayınlanma:

İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması; eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılmasına, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır. Bu hedef doğrultusunda Konya ilinde işgücü piyasası talep boyutunu tespit edebilmek amacı ile 2023 yılında işgücü piyasası araştırması gerçekleştirilmiştir.

Saha çalışmasından elde edilen veriler doğrultusunda Konya genelinde açık iş oranı yüzde 3,9 olarak hesaplanmıştır. Sektörler itibarıyla bakıldığında en yüksek açık iş oranının yüzde 5,6 ile İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektöründe olduğu görülmektedir. Yüzde 4,8’lik açık iş oranı ile İmalat sektörü ve yüzde 3’lük açık iş oranı ile Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü izlemektedir. Ancak bu oranlar değerlendirilirken ilgili sektörlerdeki işyeri ve çalışan sayılarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

İl genelinde açık işlerin en fazla olduğu ilk beş meslek şu şekilde sıralanmaktadır:

Cnc Torna Tezgahı Operatörü,

• Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı,

• Usta Öğretici (El Sanatları),

• Paketleme İşçisi,

• Bilgisayarlı Makine (Cnc Operatörü)

Konya İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına göre 14 Temmuz 2024 itibarıyla net istihdam artışı beklentisi yüzde 5,7 olarak tahmin edilmiştir.

14 Temmuz 2024 itibarıyla istihdam artışının; yüzde 64’ünün İmalat, yüzde 12’sinin Toptan ve perakende ticaret yüzde 9’unun da İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektörlerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Söz konusu istihdam artışının yüzde 85’inin bir önceki cümlede sıralanan üç sektörde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Diğer taraftan, sektörler içerisinde istihdam değişimine oransal olarak bakıldığında; sektör içerisinde oransal olarak en yüksek istihdam artışı beklenen üç sektörün; yüzde 7,9 ile İmalat, yüzde 7,5 ile Gayrimenkul faaliyetleri ve yüzde 5,6 ile İnşaat sektörü olduğu görülmektedir.

Bilgisayarlı Makine (Cnc Operatörü), Cnc Torna Tezgahı Operatörü, Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı, Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız), Paketleme İşçisi meslekleri 14 Temmuz 2024 itibarıyla en fazla net istihdam artış beklentisinin olduğu ilk beş meslektir. Buna karşılık; Büro İşçisi, Tünel İşçisi, Eğitim Uzmanı-Hizmetiçi Eğitim, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörü, Şoför-Yük Taşıma meslekleri ise 14 Temmuz 2024 itibarıyla itibarıyla en fazla net istihdam azalış beklentisinin olduğu ilk beş meslektir.

Araştırma kapsamında işyeri ziyaretleri sırasında görüşülen işverenlere hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri ve hangi nedenlerden dolayı eleman temininde güçlük çektikleri sorulmuştur. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen ilk beş meslek; Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı, Cnc Torna Tezgahı Operatörü, Dökümcü (Metal), Cnc Programcısı ile Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız) dir. Diğer taraftan, bu kapsamda görüşülen işverenlerin; yüzde 77,6’sı bu meslekte işe yeterli başvuru yapılmamasından, yüzde 73’ü gerekli mesleki beceriye / niteliğe sahip eleman bulunamamasından, yüzde 69,9’u yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamamasından, yüzde 29,7’si talep edilen ücretin yüksek olmasından ve yüzde 28,9’u da çalışma ortam ve şartlarının beğenilmemesinden dolayı eleman temininde güçlük çektiklerini belirtmişlerdir.

Bu Haber Bülteni; Konya ili genelinde, Haziran – Temmuz 2023 döneminde, 2 bin 586 işyerinde işverenler/işveren temsilcileri ile yüz yüze ve elektronik ortamda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda derlenen verilere dayanılarak hazırlanmıştır. Bu verilerin daha kapsamlı ve ayrıntılı sonuçlarının da kapsandığı “Konya İşgücü Piyasası Analizi Raporu” önümüzdeki süreçte www.iskur.gov.tr web sitemiz üzerinden yayınlanacaktır. Bu Rapor kapsamında ilin işgücü arzı ve talebine ilişkin temel veriler derlenmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.