En fazla yetkisiz ilan girişi Konya'da! Fahiş ilanlara son - Konya Haberleri

Konutta fahiş fiyat ilanlarının önüne geçmek için taşınmaz ticaretiyle ilgili karar alındı. Yeni sistemle birlikte konut alım satımı yapanların rahat edeceğini vurgulayan uzmanlar, ilan asma yetkisi olmayanların para cezası ödeyeceğini vurguladı

En fazla yetkisiz ilan girişi Konya'da! Fahiş ilanlara son - Konya Haberleri
Yayınlanma:
Güncelleme:

Konya Haber: İlan sitelerinde kimlik gizlenerek ilan verilmesini engellemek için kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmaz veya taşıtı ilana koyabilmesi yasaklandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, değişikliklere ilişkin bilgi verildi. İlan sitelerinde açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin engellenmesinin amaçlandığı vurgulanan açıklamada, "Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklanmaktadır. Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabileceklerdir." ifadelerine yer verildi.

Yeni düzenlemeyle birlikte başkalarına ait taşınmazların ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilere, üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmalarının yanı sıra ilanın yayımlanmasından önce buna konu ikinci el motorlu kara taşıtının veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirildiği aktarıldı.

"İLANDA YETKİ ALMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ"

Taşınmaz ticaretiyle ilgili alınan karar hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, taşınmaz ticaretiyle ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi. Bir maddede değişiklik yapıldığını ifade eden Başkan Sedat Altınay, “Bu kararla beraber emlakçılara 2 ay içerisinde herhangi bir taşınmazı kiralarken veya satarken mal sahibinden yetki alma zorunluluğu getirildi. Ancak yetki alındıktan sonra ilanı portallara asabileceğiz. İlanda tapunun fotokopisi, tapu bilgileri, mal sahibinin TC kimlik numarası, telefon ve adres numaralarının görünmesi gerekiyor. Bakanlık bu kararı afaki fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için aldı. Örneğin 100 TL'ye asılan bir ilanı yetkisi olmayanlar 150-200 TL civarında bir fiyata asabiliyordu. Bu karardan sonra ilan asma yetkisi olmayıp ilan asanlara 10 bin TL ile 100 bin TL civarında para cezası uygulanacak. İlanı kişinin yakını dahi verecek olsa o kişinin Ticaret Odası üyeliği olmaz ve taşınmaz ticareti yetkisi bulunmazsa ilan veremez" şeklinde konuştu.

manset-sedat-altinay.jpg

"YETKİSİ OLMAYANA KAPORA GÖNDERMEYİN"

İlan koymaya yetkisi olmayan kişilerin değeri 500 TL olan ilana 300 TL gibi bir fiyat yazdıklarını söyleyen Sedat Altınay, "Bir ilanı gören ama şehir dışında olan vatandaş 50 bin TL gibi bir kapora gönderiyor fakat kapora gönderdikleri kişi ortalıktan kayboluyor. Bu nedenle vatandaşlar yetki belgesi, Konya Emlakçılar Odası belgesi, Ticaret Odası üyesi olmayan hiçbir kurum ve kuruluşa kapora göndermesinler. Konya'da bu durum çok fazla görülmüyor ama illaki böyle kişiler de var. Vatandaşlar fiyatları cazip gördükleri için kaporayı gönderiyorlar ancak tapunun aslı bu ilan sahibinin elinde olmuyor. Kaporayı alıp kaçan kişinin hukuki süreci çok uzun sürüyor bu nedenle vatandaşlar çok dikkat etmeli. Emlakçıların astığı ilanı başka biri asamayacak asmak isterse yetkiyi alan emlak ofisinden izin alması gerekecek. Bu sistem tam uygulanırsa alım satım yapanlar rahat edecek ve vatandaşlarda mağdur olmayacak. Bu karar seyyar ve kaçak olan kişilerin ve 300 TL'yi 500 TL yapanların önüne geçmek için alınan bir karardır. Bu nedenle emlak sektörü için olumlu bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

"5 MİLYON YERİNE 10 MİLYON GİBİ BİR FİYAT BİÇİLİYORDU"

Coldwell Banker Dinamik Gayrimenkul Lüks Konut Uzmanı Selman Çifci, alınan kararın fiyat farklarına etkisinin olacağını söyledi. İlan portallarına böyle bir düzen getirilmesi olumlu bulduklarını ifade eden Selman Çifci, “İlanlara girdiğimiz zaman Ali, Mehmet gibi isimlerle karşılaşıyorduk. Ciddi parasal ağırlığı olan bir döngü sağlanırken piyasayı bozmak için veya yanlış algı oluşturmak için 5 milyon yerine 10 milyon gibi bir fiyat biçiliyordu. Bu nedenle ilan portallarına emlakçıların taşınmaz ticareti ve yetki belgesi olması gerekiyor. Çıkan düzenlemeyle birlikte vatandaşlar kendilerine ait taşınmazlara ilişkin ilanları TC kimlik numaralarını belirterek verebilecek veya bir emlak ofisiyle çalışması gerekecek. Bu nedenle kararın güzel bir düzenleme olduğunu düşüyorum. Denetim olduğu sürece 60 gün gibi çok kısa bir sürede bütün yayındaki ilanlar disiplin edilmiş olur" şeklinde konuştu.

113613.jpg

"EN FAZLA YETKİSİZ İLAN GİRİŞİ KONYA'DA"

Türkiye genelinde en fazla yetkisiz ilan girişinin Konya'dan çıktığını vurgulayan Çifci, Konya'da kapıcılar, yöneticiler, fabrika çalışanları gibi yetkili olmayan kişiler ilan giriyor. Bizim ilanlarımızın tamamı yetki belgelidir ve yetkisiz ilan yoktur. Bizim dışımızda girilen ilanların yüzde 10'u yetkili değil. Kişisel verileri koruma adına ve taşınmaz satış yönetmeliği gereğince bir emlak ofisi taşınmaza aracılık edecekse taşınmaz sahibinin mutlaka kimlik bilgileri ve tapu fotokopisiyle beraber satışa aracı olan kişinin yetki belgesinin olması gerekiyor. Mülk sahibinden izinsiz fotoğraf çekmek, yazı asmak, pazarlamak yasaktır. Bu durum bir nebzede olsa mülk sahibinin izin ve bilgisine başvurmak anlamına geliyor" diye aktardı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.