Konya'da engellilerin hayatı zor mu ? Bakın engeli vatandaş neler söyledi...

Konya'da yaşayan engelli bir vatandaş olan Kasım Güleç, engelli olmanın zorluklarını ve toplumdaki duyarsızlığa dikkat çekmek için bir çağrıda bulundu.

Konya'da engellilerin hayatı zor mu ?  Bakın engeli vatandaş neler söyledi...
Yayınlanma:

Konya'da yaşayan engelli bir vatandaş olan Kasım Güleç, engelli olmanın zorluklarını ve toplumdaki duyarsızlığa dikkat çekmek için bir çağrıda bulundu.

Geçmişte normal bir hayat yaşayan Güleç, engelli olduktan sonra yaşadığı zorlukları ve psikolojik yıkımı anlattı. Konya'da engelliler için yapılan çalışmalara ve belediyenin özverili çalışmalarına da değinen vatandaş, en büyük sorunun toplumdaki duyarsızlık olduğunu vurguladı.

"Kaldırımlar engelli rampalarıyla donatılmış olsa da, vatandaşlar bu rampaların önüne park ederek engellilerin geçişini engelliyor. Bu durum bizler için büyük bir engel teşkil ediyor." diyen vatandaş, farkındalık çağrısında bulundu.

"Engelli olmak demek engelli olmak demek değildir. Arabalarımız bizim için engellileri kaldıran bir araçtır. Fakat bazı vatandaşlar bizi engelli olarak görüyor ve dışlıyor." diyen Kasım güleç, engellilerin günlük yaşamda karşılaştığı zorluklara da dikkat çekti.

"Kendi başımıza ev işlerimizi yapmak, banyo yapmak, giyinmek bile çok zor. Bu konuda yanımızda birinin olması gerekiyor. Tek başımıza iki günlük hayatta bile yaşamak çok zor." şeklinde konuşan Güleç, toplumdaki duyarlılığın artması için medya ve eğitimcilere görev düştüğünü söyledi.

"Bazı duyarlı vatandaşlar bize yardım etmeye çalışıyor, Allah onlardan razı olsun. Fakat hala engellilere karşı önyargılı ve duyarsız davranan birçok insan var. Bu durum bizi çok üzüyor ve sinirlendiriyor." diyen vatandaş, engellilerin de diğer insanlar gibi normal bir hayat yaşama hakkına sahip olduğunu ve bu konuda toplumdan destek beklediğini ifade etti.

Bu haber, engelli vatandaşların yaşadığı zorlukları ve toplumdaki duyarsızlığı gündeme getirerek farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Engellilerin de diğer insanlar gibi eşit haklara sahip olduğunu ve normal bir hayat yaşayabilmeleri için toplumun desteğine ihtiyaç duyduklarını hatırlatıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum