Konya'da çiftçiler kuyularına güneş doğsun istiyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelik kapsamında Konyalı çiftçiler kuyularının başına GES yaptırmak istiyor. Detaylar haberde....

Konya'da çiftçiler kuyularına güneş doğsun istiyor!
Yayınlanma:

Tarım Arazilerinin Korunması Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatı Değişikliği; Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı.

Buna göre örtü altı tesislerine çatı GES kurulamayacak. Ancak, arazi sınıfının kuru marjinal tarım arazisi (KTA) olması ve talep edilmesi durumunda ve zeminde olmak şartıyla; alanının en fazla yüzde 1,5'ine GES kurulmasına izin verilebilecek.

Çiftçiler tarımsal sulama amaçlı ruhsatlı su kuyularının ihtiyacı olan elektrik tüketimlerini karşılamak istiyor. İlgili lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğine göre; tarımsal sulama aboneleri tüketimlerini karşılama için elektrik üretimi yapabilir ve tüketimleri kadar kısmını dağıtım şirketine satabilirler. İlgili enerji yönetmeliği böyle iken çiftçiler, ruhsatlı su kuyularının elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş enerjisi sistemi yaptırmak istiyorlar. Bu nedenle gerekli yasal için Konya Tarım ve İl Müdürlüğü'nden izin alınması gerekir. Şu anda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aldığı bu karara rağmen Konya Tarım ve İl Müdürlüğü onay vermiyor. Diğer illerde bu uygulama hayata geçse de Konya'da geçmiyor. Konyalı çiftçiler kuyularının başına GES yaptırmak istiyor!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum