Konya’da 700 milyon dolarlık yatırım! Konya dışa bağımlılığı bitirecek

Konya Seydişehir’de üretime devam eden Eti Alüminyum'da, katma değerli üretim için Ar-Ge ve ileri teknoloji çalışmalarına 700 milyon doları aşan yatırım gerçekleştirildi

Konya’da 700 milyon dolarlık yatırım! Konya dışa bağımlılığı bitirecek
Yayınlanma:

Son yıllarda stratejik önemi hızla artan alüminyum, sanayinin en çok talep edilen hammaddeleri listesindeki yükselişini sürdürüyor. Bu ivme artışının öncelikli nedeni, yeni ve katma değerli teknolojilerle birlikte hafif, esnek ve dayanıklı bir malzemeye dönüşen alüminyumun kullanım alanının genişlemesi.

Bugün kimyadan sanayiye, seramikten otomotive kadar birçok alanda kullanılan alüminyumun pazarı hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Yüksek oranda geri dönüşümlü bir ürün olması ise onu çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerde daha fazla öne çıkarmış durumda. Hal böyle olunca küresel arenada ve ülkemizde ürüne talep artarken, sektör katma değerli üretimde de önemli bir rekabete ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin en önemli alüminyum üreticilerinden olan Eti Alüminyum, 1973’ten bu yana Konya Seydişehir’de üretime devam ediyor. 2005'ten bu yana faaliyetlerini Cengiz Holding çatısı altında sürdüren Eti Alüminyum, Türkiye’nin tek birincil alüminyum entegre tesisi.

Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasını tek başına karşılayan şirket, 82 bin tonluk üretimiyle her yıl 250 milyon dolarlık ithalatın önüne geçerek cari açığın kapanmasına katkıda bulunuyor. Yeni yatırımlarla bu rakamın 600 milyon dolara çıkması planlanıyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 114’üncü sırada yer alan Eti Alüminyum, 1.650 çalışanıyla Konya başta olmak üzere tüm bölgenin en önemli istihdam merkezlerinden biri.

700 MİLYON DOLARI AŞAN YATIRIM

Eti Alüminyum savunma sanayi başta olmak üzere kimya, seramik, gayrimenkul, uçak ve otomotive kadar onlarca farklı sektöre hammadde sağlıyor. Bugüne kadar tesiste sürdürülebilirlik ve katma değerli üretim için Ar-Ge ve ileri teknoloji çalışmalarına 700 milyon doları aşan yatırım gerçekleştirildi. Yatırımlar aynı hızda devam ediyor.

40 BİN TONLUK ÜRETİM PLANLANIYOR

Alüminyumun kullanıldığı stratejik sektörlerin başında modern savunma sanayii var. Düşük yoğunluğu ve hafif olması; uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçları gibi savunma sanayisi ve havacılık uygulamalarında büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca, dirençli yapısıyla askeri silah sistemleri, mühimmatlar ve askeri teçhizat için oldukça elverişli bir malzeme. Eti Alüminyum bu kapsamda yerli üretimi artıracak önemli bir yatırıma imza attı. Başta savunma sanayii olmak üzere stratejik sektörlerde kullanılan “özel alümina” üretimi için yatırım devam ediyor. Bu senenin son çeyreğinde hat açılacaktı ancak yatırımın tesisinde çalışan vinçler deprem bölgesine gönderildiği için zamanlamada 6 ay kaydı. Konya Seydişehir’de bulunan alüminyum üretim tesisine eklenen ‘Öğütülmüş Alümina Ünitesi’yle, ülkemizde tamamı ithal edilen özel alümina, Türkiye’de ilk kez Eti Alüminyum tarafından geliştirildi. Bu yıl içinde üretime başlanacak olan özel alüminada yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor.

Özel alüminada Türkiye’de 25 bin tonluk pazar bulunuyor. Bu pazarın her yıl %5 oranında büyüme potansiyeli var. Böylece ülkemizin özel alümina ihtiyacını karşılayıp dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen Eti Alüminyum, aynı zamanda Türkiye’nin alüminyumda ihracat gücünü de yukarıya taşıyacak.

EK İSTİHDAM SAĞLANACAK

Eti Alüminyum bünyesinde devam eden bir diğer yatırım, sıcak ve soğuk hadde üretecek yeni haddehane tesisi. 2 yıl içinde tamamlanması planlanan haddehanede özellikle savunma, uçak ve gemi sanayinin ihtiyaç duyduğu 2,5 metrelik genişliğe sahip sıcak ve soğuk hadde ürünleri üretilecek. Üretim kapasitesinin 100 bin tonla başlaması ve zaman içinde 250 bin tona ulaşması planlanıyor. Bu yatırımla birlikte 170 bin tona ulaşan Türkiye’nin alüminyum hadde ürünleri ithalatı ikame edilirken, bunun için yurt dışına ödenen 600 milyon doların da ülkemizde kalması hedefleniyor. Bu yatırımla birlikte 285 kişilik ek istihdam sağlanacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum