Konya Valisi duyurdu! Bu ilçede işsiz kalmayacak!

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “ Sarayönü ilçe OSB'nin kurulması ile ilçemizde işsiz kalmayacak” dedi

Konya Valisi duyurdu! Bu ilçede işsiz kalmayacak!
Yayınlanma:

Konya Valisi Vahdettin Özkan ilçeler çalışmalarına devam ediyor. Özkan Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyet Toplantısına katıldı. Sarayönü Belediyesi Ahmet Hüdai Toplantı Salonu’nda Vali Vahdettin Özkan başkanlığında düzenlenen toplantıda; Sarayönü OSB’nin faaliyetleri değerlendirilerek istihdamın artırılması için yapılması gereken çalışmalar istişare edildi.

OSB’lerin bulundukları bölgenin istihdam sorunun çözümünde en önemli araç olduğunu, planlı kentleşmeye katkı sağladığını, verimli üretimi teşvik edip bölgesel ekonominin güçlenmesinde ve sürdürülebilir kalkınma sağlanmasında önemli bir rol üstlendiğini bildiren Vali Özkan, “Konya’da göreve başlar başlamaz, İlçe OSB’leri en öncelikli ve en önemli hedef olarak belirledik” dedi.

KALKINMA AJANSI UZMANLARI İLÇE OSB'LERİNİN KURULMASI İÇİN SEFERBER EDİLDİ

Vali Özkan; İstihdam, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitesini geliştirmeye yönelik ilçenin en önemli yapılarından olan Sarayönü OSB’nin kurulması amacıyla Kalkınma Ajansı tarafından fizibilite ve benzeri ön çalışmalar, araştırma ve planlama çalışmaları yapılarak, genel sekreter başkanlığında uzmanlardan oluşan değerlendirme komisyonu kurularak planlama sürecinin başlatıldığını bildirdi.

VALİ ÖZKAN TARAFINDAN İZLEME-DEĞERLENDİRME BİRİMİ KURULDU

Bölgesel gelişme politikalarının uygulaması, uygulamaların etkinliğinin ölçülmesi ve değerlendirilmesine yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda sonuç odaklı yaklaşımların belirlenmesinin önemine değinen Vali Özkan, sürecin sağlıklı yönetilmesi için çok katmanlı izleme ve değerlendirme birimi oluşturulduğunu belirtti.

KONYA VALİLİĞİ’NCE İLGİLİ TÜM KURUMLARA ÖDEVLER VERİLDİ

Vali Özkan; Sarayönü OSB kuruluş aşamasında, bürokratik yoğunluğun zaman kaybına neden olmaması, sorunların hızlı ve etkin çözümü için ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ödevler verilerek, sürecin sağlıklı bir şekilde takibi sağlandığını

“10 YILLARCA BİTMEYEN OSB KURULUM İŞLEMLERİ KISA ZAMANDA SONLANDIRILDI”

Bölge ekonomisine can katacak Sarayönü OSB’nin uzun zaman alacak kuruluş aşamaları (yer seçimi ,yerinde inceleme, arazi satın alınımı, kamulaştırma yoluyla iktisap, yer seçiminin kesinleşmesinden sonra OSB sınırları dışında kalan alanların planlanması, kuruluş protokolünün bakanlıkça onaylanması ve sicile kaydı ile OSB tüzel kişilik kazanılması) gibi işlemler, iyi bir inceleme, izleme, değerlendirme, planlama, sağlıklı koordinasyon, kamu kurum kuruluşlarının, paydaş kurumların katkısı ve tüm hummalı çalışmalar sayesinde kısa sürede sonlandırıldı.

VALİ ÖZKAN, “İLÇE OSB'NİN KURULMASI İLE İLÇEMİZDE İŞSİZ KALMAYACAK!”

Gelişmiş her OSB’nin, kalkınmış yöreleri işaret ettiğini belirten Vali Özkan, Sarayönü OSB’nin kuruluşundan sonra ilçe merkezi nüfusunda sağladığı istihdama bağlı olarak artışın gerçekleşeceğinin, ilçe merkezinde nüfusa bağlı konut talebinde de artışın olacağının, bölgede genel olarak gelir ve refah düzeyinde ilerlemenin olacağının öngörüldüğünü bildirdi. Başarılı bir OSB uygulaması olan Sarayönü OSB’nin yerel düzeyde kalkınmaya oldukça önemli bir katkı sağlayacağına değinen Vali Özkan,” İlçe OSB’mizin kurulması ile ilçemizde işsiz kalmayacak!” dedi.

“SOLAK’IN ANLAMLI MÜCADELESİ MEYVESİNİ VERDİ”

Tarım, hayvancılık ve sanayinin merkezi ekonomik kalkınmanın ve küresel rekabetinin her geçen gün artan ivmesine büyük bir katkı da Sarayönü ilçemizde faaliyet gösterecek OSB’nin yatırımları almaya başlamasıyla sağlanacağını belirten Vali Özkan “Valiliğimizin koordine bir şekilde izleyerek takip ettiği süreçte; Sarayönü İlçe Belediye Başkanımız Nafiz Solak, müteşebbis heyet ve ilçe belediye ekibinin uzun yıllardır yürüttüğü öz verili çalışmalar, Sarayönü ilçemizde bir OSB kurulumunun tescillemesiyle taçlanmış oldu. Sarayönü OSB, yatırım teşvik sisteminde 4. bölge teşvik ve destek unsurlarından yararlanabilmektedir. Bu da ilçede yatırım yapmayı düşünen yerli ve yabancı yatırımcılar için birçok avantaj ve fırsatı beraberinde getirirken; yatırım iştahını da olumlu yönde etkilemektedir. Projenin onaydan geçebilme ile ilgili süreçte ciddi bir hazırlık yapılarak uygun yol haritası oluşturuldu. Öncelikle stratejik planlama ve karar alma süreçlerine rehberlik etmek üzere, mevcut durumuna ilişkin, kesin ve doğru bir resim sunmasına yönelik titiz bir çalışma ortaya konuldu. Bu çerçevede; ilçenin planlı gelişmesine katkıda bulunulması, üretimde verimliliğin ve kar artışının sağlanması, tarım alanlarının sanayide kullanılmasının disipline edilmesi, sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapının sağlanması, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi geleceğe dönük hedefler belirlendi. Durum analizi titizlikle yapıldı. Kuruluş aşamalarında olası aksaklıkların ilgili birimlere iletilmesi ve çözümü cihetinde koordinasyon kurulması sağlandı. Tüm aşamaların yürütme ve uygulama safhası, durum analizi ile Valiliğimizce yakından izlenerek değerlendirildi.” dedi.

Kalkınma Ajansı’nın hem planlama hem kuruluş hem de yatırım dönemi ile ilgili katkılarının oldukça değerli olduğunu belirten Vali Özkan, Kalkınma Ajansı’mızın bölgenin tanıtılması ve yatırımcıların çekilmesi noktasında da rol üstlendiğini ifade etti.

“İLÇEDE YAPILAN EN BÜYÜK HİZMET VE İSTİHDAM NOKTASI OLACAK”

Otomotiv endüstrisi, tarım makinesi ve ekipmanları üretiminde ve ihracatında Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya’da sanayi yatırımları hızla devam ederken, Sarayönü OSB hamlesinin ilçede yapılan en büyük hizmet ve istihdam noktası olacağını bildiren Vali Özkan, “Sarayönü OSB, İlçe ve bölge ekonomisine sunacağı katma değerin yanında yatırımcılarına sunduğu hizmetin kalitesi ve nitelikli alt yapısı ile de Türkiye’ye örnek olacak.” dedi.

“SARAYÖNÜ OSB, KONYA’NIN ÜRETİMİNE GÜÇ KATACAK”

Sarayönü OSB’nin bölgedeki sanayi üretiminin gelişmesinde de kritik bir misyon üstleneceğine değinen Vali Özkan “Sarayönü OSB işletme aşamasına geçtiğinde Konya’mızın ve ülkemizin üretim gücüne katkı veren OSB’lerimizden birisi olacaktır. Bütün bu olumlu gelişmeler ile birlikte, işsizlik sorununu da bölgesel olarak çözümü hedeflenmekte olup, Sarayönü çevresindeki ilçelerin de bu OSB’den fazlasıyla istifade edileceği düşünüyorum.” dedi.

Toplantıya; Vali Vahdettin Özkan’ın yanı sıra Sarayönü Kaymakam Vekili Yasin Mert, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Sarayönü OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kulu ve Sarayönü OSB Müteşebbis Heyeti katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.