Konya Bozkırlarında Türkçe Tiyatro Esintisi! Süpriz isimler geliyor!

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Özgür Baş, düzenlediği basın toplantısıyla 16. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’nin 20 Mayıs’ta Konya'da başlayacağını söyledi.

Konya Bozkırlarında Türkçe Tiyatro Esintisi! Süpriz isimler geliyor!
Yayınlanma:

16. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, 20 Mayıs’ta Konya'da başlayacak. Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Özgür Baş başlayacak olan "Bin Nefes Bir Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali hakkında Müdür Yardımcıları Eylül Akbulut ve Tolga Karasu ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

whatsapp-gorsel-2024-05-15-saat-12-52-55-04eafbd3.jpg

Anemon Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Müdür Özgür Baş, Konya bozkırlarında Türkçe esintisinin başlayacağını söyledi. Müdür Baş, “20-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Devlet Tiyatroları, Konya 16. "Bin Nefes Bir Ses" Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali ile iki ay aradan sonra yeniden seyircilerimizle buluşmanın ve perdelerimizi açmanın heyecanı içerisindeyiz. Bilindiği üzere tiyatro binamız bir süre acil olarak tadilata girdiği için temsillerimize ara verip, sizlerden ayrılmak zorunda kalmıştık. Bu süreçte perdeler kapalı olsa dahi biz çalışmaya devam ettik: Hem binamızı yeniledik hem de sizleri dolu dolu bir festivalle karşılamak için zengin içerikli bir program yaptık. Türkçe’nin ilk kez resmi dil ilan edildiği Anadolu'nun bu kadim bölgesinde böylesine anlamlı bir festival yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İlki 2008 yılında gerçekleştirilen festivalimiz bu yıl 16 yaşında...2008'den bugüne 24 ülke, 40 yerli grup, 108 yabancı grup olmak üzere toplamda 148 tiyatro grubunu şehrimizde misafir ettik. 171 oyun, 258 temsil ile 69.000'den fazla seyirci sayısına ulaştık. Her yıl gerçekleştirilen bu uluslararası festivalimiz, Medeniyetler Şehri olma yolunda hızla ilerleyen Konya'mıza büyük katkı sağlamakta ve aynı zamanda şehrimizin sanatsal ve kültürel değerini arttırırken tiyatro sanatını da yaygınlaştırmaktadır. Üç kıtanın farklı ülkelerinden ve ülkemizin farklı bölgelerinden gelen seçkin tiyatro topluluklarını sanatın evrensel diliyle bir araya getirip, bin nefesi tek bir sesle birleştirip sizler için perdelerimizi açıyoruz” dedi.

thumbs-b-c-b62b0c415fcde0703daac2d53db25640.jpg


TAMER KARADAĞLI AÇILIŞA KATILACAK


16. "Bin Nefes Bir Ses" Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’nin programı hakkında bilgi veren Müdür Özgür Baş, “Festivalimiz 20 Mayıs Pazartesi günü, sabah 10.00'da, Genel Müdürümüz Sayın Tamer Karadağlı ve Genel Müdür Yardımcımız ve Başrejisörümüz Sayın Sükun Işıtan'ın katılımlarıyla, Anıt alanında saygı duruşu ve çelenk koyma töreniyle başlayacak. Ardından protokol üyeleri, halkımız, davetli tiyatro gruplarımız ve siz değerli basın mensuplarının katılımıyla, Anıt Alanından Mevlâna Meydanı'na kadar festivalimizin simgesi haline gelen kortej yürüyüşü ile devam edecek." dedi.

dsadsadsadsa.jpg

Programa dünyaca ünlü gösterilerinde ekleneceğini belirten Müdür Özgür Baş, "Mevlâna Meydanı'nda Sayın Valimiz Vahdettin Özkan bizleri karşılayacak. Aynı günün akşamı, saat 19.30’da tiyatro binamızın bahçesinde misafirlerimiz için hazırladığımız görkemli bir karşılama töreni ile sizleri bekliyor olacağız. Saat 20.00'de Genel Müdürümüz Sayın Tamer Karadağlı ve Sayın Valimiz Vahdettin Özkan'ın konuşmalarının ardından 20.30'da sahnemizde dünyaca ünlü İspanya-Orthemis Orkestrası'nın "Conserto a Tempo d'Umore "adlı gösterisi ile perdelerimizi açacağız. İspanya, Tataristan, Azerbaycan, Kıbrıs, Brezilya, Küba ve İran olmak üzere 8 yabancı ekip ile 11 yerli grubun katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalimiz, 29 seçkin oyun ve 44 temsil ile Konya halkının, dolu dolu bir festival programı ile karşısında olacağız. Şehrimizin her bölgesinde festival coşkusunu yaşamak ve yaşatmak için kendi sahnemiz ile birlikte, Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi Sahnesi, Selçuklu Kongre Merkezi Anadolu ve Konya Oditoryum Sahneleri, Düşişleri Tiyatrosu Sahnesi, Konya-TCDD Gar Sahnesi (Meram), Konya Devlet Tiyatrosu Açık Hava Sahnesi, Meram Evliya Çelebi Parkı Kafem Bahçesi, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Atölye Sahnesi olmak üzere toplam 10 farklı sahnede seyircilerimizle buluşacağız." ifadelerini kullandı.

whatsapp-gorsel-2024-05-15-saat-12-52-55-83fcdaf8.jpg

Festivale sadece belirli bir yaş grubuna hitap eden gösterilerin olmayacağını dile getiren Müdür Baş şu ifadelere yer verdi:

"Festivalimizin içeriğinde yetişkinlere yönelik oyunların yanı sıra meddah gösterisi, müzikaller, kukla gösterileri ve geleceğimizin mimarı çocuklarımız için de eğitici ve öğretici çocuk oyunlarımız yer alıyor. Ayrıca, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında hem konservatuvar öğrencilerimiz hem de oyunculuk alanında kendini keşfetmek isteyen sanatseverlere yönelik iki ayrı oyunculuk sanatı atölye çalışması etkinliği gerçekleştirilecek. Böylesine kapsamlı bir festival programının gerçekleştirilmesi konusunda her zaman bizlerin yanında olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Konya Valiliğine, Konya Büyükşehir Belediyesine ve Meram Belediyesine huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.