KONSİAD'dan Hollanda'daki Konyalılarla kardeşlik protokolü

KONSİAD, Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Kardeşlik Protokolü imzaladı.

KONSİAD'dan Hollanda'daki Konyalılarla kardeşlik protokolü
Yayınlanma:

Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD), Hollanda’da yaşayan Konyalılarla işbirliğini daha da artıracak. Bu amaçla KONSİAD ile Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı arasında Kardeşlik Protokolü imzalandı.

KONSİAD Genel Merkezindeki imza töreninde konuşan Genel Başkan Kemal Çelik, Selçuklu Payitahtı Konya’nın İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve dünyanın farklı birçok bölgesine göç verdiğini hatırlattı. Yıllar boyunca çok sayıda Konyalı’nın Hollanda’ya da göç ettiğini anımsatan Çelik, hemşehrilerinin, bu ülkede 17 sene önce Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı’nı kurduğunu aktardı.

TİCARET, KÜLTÜR VE SANATTA İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRACAKLAR

Çelik, Konyalıların gittikleri her yerde büyük başarılara imza attığını, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda yaşadıkları bölgelere ciddi katkı sağladıklarını söyledi. KONSİAD’ın da bu çabaların sonucu olarak kurulduğunu vurgulayan Çelik, Konya ve İstanbul’un yanı sıra Bursa, Ankara, İzmir, Yalova ve Antalya’da da şubeleştiklerini, yurt dışında yeni şubeler ve temsilcilikler açmayı hedeflediklerini anlattı.

Çelik, ekonomik alanda iş birliğini, sosyal alanda paylaşmayı, siyasal alanda uzlaşmayı ilke edindiklerini dile getirdi. Kardeşlik Protokolü’nü de bu çerçevede değerlendirdiklerini ifade eden Çelik, Hollanda’daki başta Konyalılar olmak üzere tüm Türk toplumuyla sosyal, kültürel ve ekonomik iş birliğini artıracaklarını, ortak projelerle Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Vakıf Başkanı Hidayet Esenkaya da Kardeşlik Protokolü ile her iki kuruluşun üyeleri arasında karşılıklı işbirliğini artırmayı, bilgi birikiminden yararlanmayı, ticari birliktelikler kurmayı ve Konya’nın kültürü ile sanatını yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.