CHP Konya İl Başkanı Yaman’dan açıklama: Konya çiftçisi şokta!

CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, TMO’nun 5,7 lira olarak açıkladığı mısır taban fiyatının çiftçilerin beklentisinden uzak bir fiyat olduğunu, bu fiyatla çiftçilerimizin bir şok yaşadığını söyledi.

CHP Konya İl Başkanı Yaman’dan açıklama: Konya çiftçisi şokta!
Yayınlanma:

Konya Haber: Hububat üretiminde geçen yıla göre maliyetlerinin yüzde 50 oranında arttığını belirten CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, “Hububat üretiminde maliyetlerin yüzde 50 oranında artmasına rağmen, Ay çiçekte, buğdayda ve en son mısırda açıklanan taban fiyatları çiftçilerimizi üzdüğü gibi bir şok yaşamasına neden olmuştur. Çünkü açıklanan taban fiyatları çiftçilerimizin girdi maliyetlerini bile karşılamıyor.

İktidar yüzde 50 maliyetlerin artması karşısında hububatta açıkladığı taban fiyatları yüzde 24 civarındadır. Açıklanan taban fiyatlarıyla çiftçilerimiz zarar etmektedir. Çiftçilerimiz mısır taban fiyat olarak 7 lira beklentisi içindeyken, iktidar tarafından açıklanan taban fiyatıyla üreticimize sahip çıkmadığını ortaya koymuştur.

Endişemiz odur ki, tarımdan uzaklaşmalar çoğalacaktır. İktidardan beklentimiz sorunu çoğaltmak değil, çözümüne odaklanmasıdır. Özellikle hububatta açıklanacak taban fiyatları hasattan önce yapılarak, çiftçilerimizin girdi maliyetlerini karşılayacak düzeyde bir taban fiyatı açıklanmalıdır.

Çiftçilerimize sahip çıkarak, TMO’nun ürünleri değerince alımının yapılmasını sağlamak olmadır. Umarız mısır taban fiyatı olarak açıklanan 5,7 lirada bir iyileştirme sağlanır. Böylelikle çiftçilerimizin yaşayacakları zararın önüne geçilir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.