Akşehir’de 4,5 milyon dolarlık proje! Su sorunu ‘tarih’ olacak

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “100 yıldır kullanılan ve birçok açıdan sorun teşkil eden içme suyu borularımızı hummalı bir çalışma ile yeniliyoruz” dedi. Başkan Akkaya ayrıca, projeyle ilgili açıklamalarda bulundu

Akşehir’de 4,5 milyon dolarlık proje! Su sorunu ‘tarih’ olacak
Yayınlanma:

Konya Haber: Konya’nın Akşehir ilçesinde içme suyu boruları yenileniyor.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya yürütülen çalışmalar ile ilgili olarak detayları paylaştı.

Akşehir Belediye Başkanı Akkaya şunları söyledi:

“Şu an devam eden içme suyu projemizde 128 kilometrelik bir şebekenin yenilenmesi var. Eski şebeke diyorum çünkü sökülen borularda görüyoruz; 1932 yazıyor. 1920-30’lu yıllardan borularımız var. Akşehir’imizin yoğun bir içme suyu şebeke çalışması o dönemde olmuş. O dönemden beri de kullanılıyor.

Yeni yerleşimlere yeni hatlar çekilmiş ama eski yerleşimlerde tazyik sorunu olduğunda, su sorunu olduğunda o günü kurtarmak adına çeşitli ilave boru hatları, ilave beslemeler yapılmış. Ama köklü bir çalışma yapılmamış. İlave beslemeler 70-80’li yıllarda yapılmış, onların da üzerinden bir hayli zaman geçmiş. Bundan dolayı işimiz kolay olmuyor.

Bu Avrupa Birliği projemizin ikinci basamağıydı. Yeni depoların, yeni kaynakların sisteme alınması söz konusu. Akşehir’imiz için gerçekten çok önemli bir proje. 4,5 milyon dolarlık bir proje.

Yüzde 40 su kaybımız var. Bütün hemşehrilerimizin de bildiği gibi; bizim suyumuz Sultandağı’nın o güzel pınarlarından geliyor. Çok kıymetli, tatlı, içimi yumuşak sular. Ama yüzde 40’ı heba oluyor. Yetmediği için de yeraltı kuyularından takviye ediliyor.

Şu anda Büyükşehir Yasasıyla içme suyu temini ve bakımda yetkili kurumumuz Konya Büyükşehir Belediyemizin KOSKİ Genel Müdürlüğü. İçme suyu çalışmaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, İLBANK ve KOSKİ tarafından takip ediliyor. Biz de koordinasyonda onların içinde yer alıyoruz.

Yüzde 40’lık su kaybının önlenmesi, sık sık oluşan su arızalarının giderilmesi için bu boruların değişmesinin zamanı geldi ve çoktan geçti bile. Çünkü durup dururken basınca dayanamıyor. Herhangi bir altyapı çalışması olmasa dahi kendiliğinden borular patlıyor. Patlayınca oranın arızasını gidermek için mecburen yol kazılıyor. Arızayı gidermek için o hattın, o sokağın suyunu da kesmek gerekiyor. Suyu da o sokak başındaki vanadan kesmeye çalışıyorsunuz ama su kesilmiyor. Neden? Geçmişte orada tazyik sorunu, su sorunu yaşandıkça başka sokaklardan oraya bağlantılar yapılmış. Suyu kesmek mümkün değil, dolayısıyla tamiri mümkün olmuyor. Bundan dolayı arızaların giderilmesi için 3 mahallenin birden suyunu kesmek gerekiyor. Bu da vatandaşımıza gerçekten büyük bir zahmet, eziyet demek.

Biz bunların farkındayız ama çok eski yıllarda, eski teknolojide bunlar yapıldığı için çözüm kolay olmuyor. Akşehir, birçok konuya öncülük eden şehirlerden birisi. Bu gecikmiş projeyi artık bugün 2023 yılı itibarı ile Cumhuriyetimizin 100. yılında boruları değiştirerek Akşehir’imizi daha sağlıklı, kaliteli içme suyu şebekesi temin etme yolunda çalışmamız yoğun bir şekilde devam ediyor.”


Kaynak:Haber Kaynağı

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum