Konya sebze fidesi tesisine kavuşuyor (Özel Haber)

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, projesi Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen fide üretim tesisi ile Konya’da ilk kez sebze fidesi yetiştirileceğini söyledi.

Konya sebze fidesi tesisine kavuşuyor (Özel Haber)

Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Adına Doğru Fide Verimde Kalite” sloganı ile  hazırlanan Karatay Ziraat Odası  ve Konya Sebze Üreticileri Birliği ortaklığında kurulacak olan tesiste Konya’da ilk kez sebze fidesi yetiştirilecek. Meram Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan fide üretim tesisi inşaatının çalışmaları hızla devam ediyor. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yılda 10 milyon sebze fidesi yetiştirilmesi planlanıyor. Günümüzde rekabetçi, sürdürülebilir kırsal kalkınma hedefine ulaşmanın zorlaştığını ve bu nedenle fide üretim serası kurularak, çiftçilerin ihtiyacı olan fideleri Konya’da üretileceklerini ifade eden Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Tesisimizle bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlanacak. Projeyle öncelikli olarak Meram-Karatay ilçeleri ve daha sonra  Konya’nın her yerinde  sebze, çiçek vb. fide ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Meram Belediyesi tarafından tahsis edilen alanda kurulacak olan tesisin 2 yıllığına bedelsiz olarak kullanılacağını aktaran Rıfat Kavuneker, “Projeyi hazırlayan İlçe Tarım Müdürümüz Niyazi Emrah Çerez tarafından tesisimizin Şubat ayı içinde ihalesi gerçekleştirildi. İhale sonrası zaman kaybetmeden tesisimizin kurulum çalışmalarına başlandı.  Proje ile Meram Belediyesi tarafından 2 yıllığına bedelsiz tahsis edilen 10 dekarlık bir sahanın 4 dekarlık alanında son sistem fide üretim serası, idari bina ve müştemilatından oluşan bir tesis kurulacak” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEMİZDE SULANAN ALANLARIN ARTMASI İLE SEBZECİLİK ALANLARI ARTACAK”

Fide üretimi tesisinden yılda 10 milyon sebze fidesi yetiştirilmesinin  hedeflendiğini  sözlerine ekleyen Kavuneker, “ Örtü altı ve açık alan sebze fidelerinin dikiminin yapıldığı bu günlerde, örtü altı sebze yetiştiriciliğinde hazır fide kullanım oranı yüzde 100, tarla sebze yetiştiriciliğinde ise bu oran yaklaşık yüzde 80 düzeyine ulaştı. Meram ve Karatay ilçelerinde sulu tarım yapılan alanların büyük bir kısmında sebzecilik yapılıyor. KOP Sulama projesinin tamamlanması ile bölgemizde sulanan alanların artması ile sebzecilik alanları artacak” diye konuştu.

“DİĞER BÖLGELERİN HASTALIKLARI, İLİMİZE TAŞINMAMIŞ OLACAK”

Çevre illerden gelen fidelerde çeşitli sıkıntılarla karşılaştıklarını söyleyen  Rıfat Kavuneker konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimize göre sıcaklığı daha yüksek olan İllerden gelen fideler, ilimizde uyum sıkıntısı yaşıyor, bitki strese girip gelişiminde 15 gün gecikme yaşanabiliyor. Buda turfanda sebzecilik için hasadı 15 gün geciktiriyor. Uyum sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı üründe verim ve kalite düşüyor. Bölgemizde olmayan hastalıklar ve zararlılar, diğer illerden alınan fideler ile birlikte ilimize taşınmakta ve sebze hastalıklarımız her yıl sürekli artmakta. Nakliye ücreti ile fide birim fiyatı artmaktaydı. Taşıma sırasında soğuk bölgelerden geçerken fidelerde soğuk zararı ortaya çıkmaktadır. Taşıma sırasında kök, yaprak, büyüme ucunda zararlar olabiliyor. Sebze fidesi tesisinin tamamlanması durumunda Meram-Karatay ilçeleri kendi fidesini üretecek ve çevre İllerden gelen ürünlerle, çiftçilerimizin rekabet güçleri artacak. Diğer bölgelerin hastalıkları, ilimize taşınmamış olacak”Projeye katkı sağlayan ve destek veren  herkese teşekkür eden Başkan Kavuneker, “ Öncelikle bize böyle bir proje hazırlayan Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrah Çerez’e, projeye destek veren KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı’ya, yer tahsis eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a, desteklerini esirgemeyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya ve Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Bostancı’ya teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

ÖZEL Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.