Yapı denetiminde yeni dönem!

Yapı denetim sisteminde yeni dönem başladı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçirdiği modele göre artık müteahhitler inşaatları denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek. Denetim firmaları bakanlık tarafından atanacak. Yeni sistem Konya’da düzenlenen toplantıyla paydaşlara anlatıldı, dikkat edilecek hususlar sıralandı.

Yapı denetiminde yeni dönem!

Yapı denetim sisteminde artık yapı sahipleri ve müteahhitler kamu adına kendilerini denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek.  Yeni mevzuatla illerde yapı denetim firmalarına da sınırlama getirildi.

Yapı Denetim Komisyonu’nca kanunun uygulandığı her il için o ilde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşu sayısı hesap edilecek.

Denetim firmaları bakanlık tarafından atanacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Konya’da düzenlenen “Yapı Denetim Kuruluşlarının Elektronik Ortamda Belirlenmesi İşlemi” bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın yaptı.

Süleyman Kamil Akın, "Bizler yapıları doğru denetlemezsek, yapılacak işleri doğru yapmazsak, gerekli denetimi uygun şekilde yapmazsak istediğimiz kadar yönetmelik değiştirelim bir anlamı yok. Biz oda olarak aslında Yeni Yapı Denetim Yönetmeliği sırayla dağıtılması yada kurayla dağıtılmasını bir milat olarak görüyoruz. Artık kimsenin "ben müteahhit ile şöyle anlaştım, böyle anlaştım" gibi bir şansı yok" dedi.
 
Konya Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Armağan Güleç Korumaz da yapı denetiminin önemine dikkat çekerek, "Aslında yapı denetimi dediğimiz şey sadece, bugün çoğunluk tarafından anlaşıldığı gibi sadece statik ve mukavemet anlamında bir denetim değil. Normalde kullanıcıya sağlıklı ve konforlu bir şekilde yaşayabileceği gerekli güvenlik önlemleri alınmış bir yapı sunmanız gerekiyor. Sadece statik anlamda güçlü olması bir yapının yetmiyor. Bir yapının riskli zamanlarda karşı karşıya geldiği zaman nasıl tepki vereceği, afet riski anında, deprem anında nasıl tepki vereceğini de yapı denetiminin konusu aslında." dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik’in konuşmasının ardından bakanlık yetkilileri, katılımcılara yapı denetim sisteminde yeni dönemin ayrıntılarını ve dikkat edilecek hususları anlattı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.