‘Yangın Laboratuvarı’ deney aşamasını başarıyla geçti

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN), Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından, aktif ve pasif önlemlerle yangınların önüne geçmek ve yangın hasarlarını minimize edecek çalışmalar oluşturmak amacıyla kurulan ‘Yangın Laboratuvarı’ deney aşamasını başarıyla geçti.

‘Yangın Laboratuvarı’ deney aşamasını başarıyla geçti

Konya Teknik Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Altın öncülüğünde başlatılan ve tamamlanan ‘Yangın Laboratuvarı’ deney çalışmalarına başladı.

yangin-laboratuvari-deneyasamasini-basariyla-gecti.jpeg

Yüksekokul içerisinde yer alan yangın laboratuvarı çalışmaları, yangın deneylerinin daha etkin yapılabilmesi için 1/1 ölçekli binalar yapılması ve gerçek yangınlar çıkarılmasının bilimsel verilere ulaşmada ve sahada karşılaşılabilecek problemlerle yüz yüze gelmek ve problemleri çözmek ürütebilecek standartta hazırlandı. Yangın laboratuvarında 300x350cm ölçülerinde iki adet yangın odası ve 190x620cm ölçüsünde bir adet kumanda ve gözlem odası yer alıyor. Hazırlanan sistemle bir yangının başladığı andan itibaren yaklaşık 30 saniye sonra söndürülmesi hedefleniyor. Yangınların, tüm dünyada ve ülkemizde genel toplum sağlığını etkileyen ve insan yaşamı üzerinde doğrudan veya dolaylı etkileri olan ciddi bir afet olduğunu ifade eden Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Altın, “Ülkemizde ve dünyada yangınlar nedeniyle yılda milyarlarca dolar kayıp olup gittiği istatistiklere yansımaktadır. Yangın kaynakları incelendiğinde yaklaşık %40 bir oranla ilk sırada sigara ve yüzde 23 civarında bir oranla elektrik yangınlara sebep olmaktadır. Tüm yangınların aktif ve pasif yangın önlemleri ile önlenebileceği hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçilebileceği yapılan çalışmalarla tespit edilmektedir.” dedi. Doç. Dr. Mustafa Altın, “Gerçekleştirdiğimiz yangın deneylerinde iki yangın odamızı farklı odalar olarak düşündük, odalardan birisini oturma diğerini ise genç yatak odası olarak kabul ettik ve odalardaki tefriş elemanlarını ona göre yerleştirdik. İlk olarak oturma odasında gerçek yangınımızı başlattık ve her 2 saniyede odaya yerleştirdiğimiz ısıölçerler ile anlık 3 farklı yükseklikten sıcaklık değerlerini aldık. Aynı zamanda her 1 saniyede değişen 6 farklı zehirli gaz ölçüm değerlerini de aldık. Yangın laboratuvarını farklı açılardan görecek şekilde konumlandırdığımız 3 farklı profesyonel kamera ile deney başlangıcından sonuna kadar görüntülerini kaydettik” dedi. Üniversite sanayi işbirliği kapsamında Konya sanayisinin ihtiyacı olan özellikle yangın deneylerinde işbirliğine gidilebileceği ve elde edilen tecrübelerle birlikte çalışmalar gerçekleştirilebileceğini belirten Doç. Dr. Mustafa Altın, “Konya Teknik Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans eğitimlerini yapan Giray Şamil Yıldırım ve Muhammed Furkan Kılıçaslan’ın da tez çalışması kapsamında bir dizi gerçek yangın deneyleri bulunuyor. Yangın Laboratuvarında yürütülmekte olan çalışmalar devam ederken, çalışmalarla ilgili şu ana kadar elde edilen bulgularla patent süreci de başlatıldı” dedi. AB Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.