Veteriner Hekimleri Odası Konya Şube Başkanı Koçak: Veteriner hekimler kilit oyuncudur

6 Temmuz Dünya Zoonoz Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mesut Koçak, “Zoonotik hastalıklara karşı mücadelede veteriner hekimler kilit oyuncudur” dedi

Veteriner Hekimleri Odası Konya Şube Başkanı Koçak: Veteriner hekimler kilit oyuncudur

Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mesut Koçak, 6 Temmuz Dünya Zoonoz Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Zoonoz’un hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalık olduğunu ifade eden Başkan Mesut Koçak, “6 Temmuz 1885 tarihinde 9 yaşındaki bir çocuğa kuduz aşısı uygulayan Bilim İnsanı Louis Pasteur, o çocuğun hayatını kurtararak tarihe geçti. Bugüne ithafen 6 Temmuz, zoonozlara karşı farkındalık yaratabilmek adına Dünya Zoonoz Günü olarak belirlendi. Zootonik hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel, viral, paraziter ve mantar enfeksiyonları olarak geniş bir yelpazeye sahiptir.

Dünya Zoonoz Günü’nün temel amacı tıbbın en önemli, en ucuz ve uygulanabilir konusu olan koruyucu hekimlik kavramını hayata geçirmek için toplumu bilinçlendirmektir. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 60’ı hayvansal kaynaklıdır.

SARS, MERS, Zika, Ebola, Batı Nil Virüsü, Kuş Gribi, KKKA, Covid-19 ve Maymun Çiçeği gibi yeni ortaya çıkan patojenlerin yüzde 75’i; gıda kaynaklı hastalıkların ise yüzde 90’dan fazlası zoonotik karakterde olduğundan ve her yıl ortaya çıkan 5 yeni insan hastalığının 3’ü hayvan orjinli ve zoonotik hastalık grubunda yer alan etkenlerinde yüzde 80’i potansiyel biyoterör etkenleri arasında bulunduğundan dolayı artık Tek Sağlık yaklaşımını benimsemek/özümsemek gerekiyor. Zoonotik hastalıklarla mücadele de başarı ancak Tek Sağlık yaklaşımıyla mümkün olup koruyucu hekimliğin de önemli bir pratiğidir.

Gelecek ancak Covid-19 ve Maymun Çiçeği gibi hastalıklardan veteriner hekimlerin katkısıyla korunacaktır. Pandemi sürecinde özellikle Covid-19 aşı çalışmalarında olmak üzere, ülkemizde yıllardır zoonotik hastalıklarla mücadelenin sessiz kahramanları olan veteriner hekimler yerli aşımız TURKOVAC’ında milletimize kazandırılmasında öncülük etmiştir.

Zoonotik hastalıklara karşı mücadelede veteriner hekimler kilit oyuncudur. Dünya Zoonoz Günü’nün ülkemiz ve mesleğimiz için daha güzel yarınlara vesile olmasını diliyor, 2021 yılında Covid-19’a karşı TURKOVAC aşısını geliştiren Türk Veteriner Hekim Bilim İnsanımız Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’ye ve tek sağlık ruhu ile ülkesine hizmet veren tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.

6 Temmuz 1885, Louis Pasteur’un kuduz bir köpek tarafından ısırılan 9 yaşındaki Joseph Meister’a aşı yaparak hayatını kurtarmasının üstünden tam 137 yıl geçti ve veteriner hekimliğin halk sağlığı için ilerlediği bu yolda koruyucu hekimlik, teşhis ve tedavi ile dolu Tek Sağlıklı yıllara. Dünya Zoonoz günü kutlu olsun” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.