Veteriner hekimler müjde bekliyor

Veteriner Hekimleri Odası Konya Şube Başkanı Mesut Koçak, veteriner hekimlerin 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan müjdeler beklediklerini söyledi

Veteriner hekimler müjde bekliyor

Veteriner Hekimleri Odası Konya Şube Başkanı Mesut Koçak, veteriner hekimlerin yaşadıkları sorunlara ve veteriner hekimlerin taleplerine dair açıklamalarda bulundu. Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Koçak, veteriner hekimlerin sorunlarını, isteklerini ve taleplerini geçtiğimiz gün Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye anlattığını ifade etti. Ankara’da gerçekleşen toplantıda ayrıca Konya tarım ve hayvancılığının da masaya yatırıldığını söyleyen Başkan Mesut Koçak, veteriner hekimlerin 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan müjdeler beklediklerini kaydetti.

USTA VE ETYEMEZ’E TEŞEKKÜR

Ankara’da gerçekleşen toplantıya dair bilgiler paylaşan Başkan Koçak şunları kaydetti: “Tarım ve hayvancılık üzerine birçok konuda fikirlerimizi arz ettik. Süt fiyatları ve yem fiyatlarındaki paritenin dengelenmesi, yumurta sektörü ile ilgili çözüm önerilerimizi aktardık. Konya tarımı ve hayvancılığına, mesleğimize ilgi ve duyarlılıkları için Sayın Bakanımıza, ekibine, programın gerçekleşmesini sağlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Leyla Şahin Usta’ya, AK Parti Konya Milletvekilimiz Halil Etyemez’e ve toplantıya katılan başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Toplantının meslektaşlarımıza, veteriner hekimlik mesleğine ve ülke hayvancılığına hayırlar getirmesini temenni eder, mesleki hak kazanımlarımıza vesile olmasını dilerim.”

“ATAMA SAYISI ARTTIRILMALI”

Veteriner hekimlerin beklenti ve taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunan Koçak şunları söyledi: “Mevlana diyarı, tarım ve hayvancılığın başkenti Konya’mızdan meslektaşlarımızın ve üreticilerimizin selamını ve hediyemizi Tarım ve Orman Bakanımıza ilettim. Veteriner hekimlerin de sağlık çalışanlarına yapılması planlanan yeni kanuni düzenleme kapsamına dahil edilmesi, veteriner hekimlerin de sağlık meslek grubunda olması, 3600 ek gösterge yasalaşırken veteriner hekimlerin de ek göstergelerinin eşit oranda yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve talep ediyoruz. Ayrıca, serbest veteriner hekimler de dahil olmak üzere tüm veteriner hekimlerin fiili hizmet zammından (yıpranma payı) yararlanmasını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda veteriner istihdamının 22 Mart’ta açıklanan 392 atama sayısının artırılmasını istiyoruz.”

“BU ZORUNLULUK ORTADAN KALKMALI”

Çeşitli sosyal medya mecralarında ilaç, aşı ve diğer tıbbi ürünlerin satışının yapıldığını belirten Koçak, “Antibiyotik, sedadif, narkotik gibi gıdada kalıntı bırakan ve izlenmesi zaruri olan tıbbi ürünler dışında kalan vitamin, mineral, antiparaziter ve benzeri ürünlere e-reçete kesme zorunluluğunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Yetkisi olmayan kurum ve kuruluşların veya şahısların ilaç, aşı ve diğer tıbbi ürünleri çeşitli sosyal medya mecralarında ve alışveriş sitelerinde kontrolsüz şekilde satışının önüne geçilmeli” ifadelerini kullandı.

“VETERİNER HEKİMLER DE BU YASAYA DAHİL EDİLSİN”

Veteriner hekimlerin taleplerine dair Koçak son olarak şunları söyledi: “Tüm sağlık çalışanları için düzenlenen Sağlıkta Şiddet Yasası’na bir sağlık çalışanı olan veteriner hekimlerin de dahil edilerek adaletin sağlanması gerekir. Çalışma barışını sağlamak ve adaletsizliği gidermek için sağlık hizmetlerinde yer alan veteriner hekimlerin de özel hizmet tazminatı oranları arttırılmalı.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.