Veliler huzurlu öğrenciler heyecanlı

Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfların yüz yüze eğitime başlamasının ardından velilerdeki ve öğrencilerdeki kaygılarda ortadan kalktı. Konya’daki okullarda hijyen ve mesafe kurallarıyla başlayan eğitimden veliler umutlu olduğunu söylediler

Veliler huzurlu öğrenciler heyecanlı

Kovid-19 salgınıyla mücadele edilirken bir yandan da okulların açılıp açılmaması uzun süre konuşuldu. 21 Eylül itibariyle okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri, üst düzey tedbirlerle yüz yüze eğitime başladı. Konya’daki 17 bin 662 okulöncesi ve 38 bin 536 ilkokul birinci sınıf öğrencisi, maske-mesafe-temizlik kuralları çerçevesinde okullardaki ilk günlerini geçirdiler. Okullarda alınan önlemlerden memnun olduğunu söyleyen veliler, tedirginliklerinin olmadığını dile getirdiler. Cumhuriyet İlkokulunda eğitim gören çocuğunu almaya geldiğini belirten Rana Topalca isim veli, “Okulların güven içinde olduğunu gördük ve içimiz daha çok rahatladı. Burada tüm önlemler alınmış, çocuklarımız açık sınıflarda eğitim alıyor. Okul bahçesine veliler dahil kimse alınmıyor. Bunun yanında tüm hijyen tedbirlerinin alındığını gördük. Okullardaki ortamın güven verici olduğunu gördükten sonra çocuklarımızı huzur içinde okullara gönderebiliriz” diye konuştu.

İsmini vermek isteyemeyen bir veli ise, çocuğunun birinci sınıfa yeni başladığını söyleyerek, “Geçtiğimiz hafta çocuğumuz uyum haftası olarak okula geldi. Geçen hafta alınan tedbirler yoğun güvenlik önlemlerini kapsıyordu. Bu hafta ana sınıfının da başlamasıyla birlikte tedbirlerin daha da yoğunlaştığını gördük. Okullara veliler dahil kimsenin alınmaması bizlere güven verdi. Bu tedbirler sayesinde çocuklarımız ve bizler daha huzurlu olacağız” dedi. Öte yandan öğrenciler de ilk günün heyecanını yaşadıklarını belirttiler. Özellikle okul öncesi eğitime başlayan öğrencilerin velileri dışarda çocuklarını beklerken, ilk defa okula başlayan öğrencilerin de sürekli olarak ailelerini gözettiği görüldü. İlkokula başlayan birinci sınıf öğrencilerinin ise heyecanları gözlerinde okundu.

 İL MÜDÜRÜ BÜYÜK’TEN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE TEBRİK

Aşamalı ve kontrollü bir şekilde başlayan eğitimde İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük yüz yüze eğitimin ilk gününde, Selçuklu Anaokulu öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Konya İnsan Mektebi Projesi kapsamında, okul bahçesinde oluşturulan açık sınıfta yürütülen faaliyetleri yerinde izleyerek burada öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti. İl Milli Eğitim Müdürü Büyük, yaptığı açıklamada okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin hasretlerinin sona erdiğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığının talimatları doğrultusunda gerekli tüm tedbirlerin alınarak yüz yüze eğitime başladıklarını söyleyen Büyük, maske-mesafe-temizlik kurallarının önemine vurgu yaptı. Büyük, “Konya'mızdaki 17 bin 662 okulöncesi ve 38 bin 536 ilkokul birinci sınıf öğrencisi, maske-mesafe-temizlik kuralları çerçevesinde yüz yüze eğitimin başladığı ilk gün okullarına ve öğretmenlerine kavuştu” dedi. Yüz yüze eğitimin ilk gününün Konya'daki tüm öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere, herkese hayırlı olması temennisinde bulunan Büyük, Konya'daki 32 bin öğretmen adına anasınıfı öğretmeni Yasemin Atılgan'a ‘ilk gün’ anısına çiçek takdim etti.

RAMPALI ÇARŞIDA HAREKETLİ GÜNLER BAŞLADI

Okulların aşamalı olarak eğitime başlamasının ardından Konya’nın kitap ve kırtasiyede kalbi olan Rampalı Çarşıda da hareketli günler başladı. Esnaflar uzun süredir durgun olan işlerinin yeniden açılmasından dolayı memnun olduklarını belirttiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.