Vatandaşların gözüyle Dijital Gösterim Merkezi

İletişim Başkanlığı tarafından aralarında Konya’nın da bulunduğu 7 ilde kurulan Dijital Gösterim Merkezini ziyaret eden vatandaşlar duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Vatandaşların gözüyle Dijital Gösterim Merkezi

İletişim Başkanlığı tarafından aralarında Konya’nın da bulunduğu, Diyarbakır, Bursa, Çanakkale, Samsun, Kayseri ve Antalya’da açılan Dijital Gösterim Merkezlerinde, ileri teknoloji ürünleri kullanılarak, 360 derece 3D, 3D video haritalama ve hologram gösterimi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Her ay farklı içeriklerin sunulduğu Merkezde, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’nci yıldönümü dolayısıyla hazırlanan görseller ile 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinin anlatıldığı gösterimler yer alıyor.

vatandaslarin-gozuyle-dijital-gosterim-merkezi.jpg

Kılıçarslan Şehir Meydanı’na kurulan Dijital Gösterim Merkezi, pandemi tedbirleri kapsamında en fazla 5-10’arlı gruplar halinde ziyaret edilebiliyor. Merkez, hafta içi ve hafta sonu, 12:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak hizmet veriyor. Konya ve Konya dışından gelerek Dijital Gösterim Merkezini ziyaret eden farklı meslek gruplarından vatandaş ve öğrencilerin ziyaret sonrasında yapmış oldukları değerlendirmeleri ise şöyle;

Atilla Arıcan (50) Yatırım Danışmanı ve Kimya Mühendisi / İzmir

“Girişte dezenfektan yapılması, ateş ölçümü ve havadar bir alanda gösterim yapılması pandemi tedbirleri açısından gayet uygun. 360 derecelik alandaki ambiyans çok güzel. Ayasofya hologram Show alanı çok etkileyici. Son ekranda ise; Cumhurbaşkanlığının yaptığı vizyon projeleri vardı. Bunların halka duyurulması açısından güzel düşünülmüş. Ayrıca böyle bir projenin kent meydanında olması halkın ulaşabilmesi açısından da gayet iyi. İzmir’den geliyorum, çok gezen birisiyim ve bu projeyi ilk kez Konya’da gördüm.”

Yalçın Aksu (33) Esnaf / Malatya

“Girişten çıkışa kadar korona tedbirlerine gayet uygun, biz çok beğendik. Malatya’dan geliyoruz orada böyle bir gösterim alanı yok. Böyle projelerin devamını bekliyoruz. Burayı televizyondan gördük de geldik. İyi ki de gelmişiz, çok beğendik, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Furkan Kırman (21) Bankacılık ve Finans Öğrencisi / Konya

“Konya’nın Ereğli İlçesinden geliyorum. Merak ettiğim için girdim. Gezerken gördüm. İlgimi çekti, girmek istedim. Salgın koşullarına gayet uygun. En çok ilgimi çeken hologram gösterimi oldu. Hologram çeşitleri daha fazla olabilir. Birkaç hologram gösterisini aynı anda izlemek isteriz.

Volkan Fatih Erdem (21) Radyoloji Teknisyeni / Konya

“Pandemi konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Girerken dezenfektan ve ateş ölçümü yapıldı. Videolar güzel; animasyonlara ilave anlatımda olsa daha güzel olur. Ayasofya hologram Show’u çok güzel olmuş. Vizyon projeleri kısmında ise gelişen ve yapılan fabrikalarımız hakkında bilgi verilmesi daha iyi olur.

Abdülkadir Candemir (24) Bilişimci- Teknisyen ve Fotoğrafçı / Konya

“Pandemiye uygun olarak karşılandım. Ortam ve yönlendirmeler gayet güzeldi.  Hem tabelayı gördüğüm için hem de görünümü dikkat çekici olduğu için fark edip girdim. Diğer insanların da görüp gelmesi açısından dış görünüm daha fark edilebilir ve anlaşılır olması gerek diye düşünüyorum.”

Başak Seyhan (44) Görsel Sanatlar Öğretmeni / Konya

“Böyle merkezi bir yerde olması alan ve saha seçimi olarak çok isabetli. Pek çok kişinin uğradığını düşünüyorum, lokasyon iyi. Girişte gayet pandemiye uygun olarak içeri alındık. Görselleri hazırlayanların gerçekten emeğine sağlık. Hakikaten, 4 ayrı bölümde farklı sunumlarla iyi hazırlanmış. Birçoğunu video olarak da çektim.”

Mahmut Sayalı (45) Görsel Sanatlar Öğretmeni / Konya

“Girişte pandemi kurallarına tam uyulmuş hemen fark ediliyor. Sosyal mesafe noktaları, dezenfektan ve ateş ölçümü çok iyiydi. Dijital uygulamalar çok güzel. Kısa film çektiğim için hemen dikkatimi çekmişti ve gelmek istemiştim. Ayasofya ve vizyon projeleri çok güzeldi. Uzun zamandır merak ediyordum, iyi ki de gelmişim.”

Mustafa Toköz (42) İmam / Konya

“Daha önce bir kez daha gelmiştim. 15 Temmuz gösterimini seyretmiştim. Çok hoşuma gitmişti. Bu ayda 30 Ağustos gösterimi de ondan aşağı kalmamış. Geçmişimizi bu şekilde gelecek nesillere aktarıldığı için ben gerçekten memnun oldum. Maske takmayanları uyarma, dezenfekte etme ve ateş ölçümü yapmak konusunda da titizlikle çalışıldığını gördük ve memnun olduk. Umarım bu proje uzun sürer. Teşekkür ediyorum.”

Hatice Toköz (33) Ana Sınıfı Öğretmeni / Konya

“Bence çok olumlu bir proje. Ayasofya camisi beni çok etkiledi. Açılmış olması bizim için büyük bir mükafat olarak görüyorum. Çocuğum da görmesi için geldik. Gelecek nesiller için harika bir proje. Biz Konyalılar için bu proje olanak dışı gibi algılanıyor; ama böyle bir şey harika bir organizasyon. Pandemi şartlarında böyle bir yer olması harika. Evde gidecek bir yer bulamazken burası çok güzel oldu. Tanıtıma daha çok yer verilmesi gerekiyor. Elinize sağlık.”

Nazende Aleyna Toköz (10)  4.Sınıf Öğrencisi / Konya

“Buraya daha önce de geldim. Babamdan tekrar istedim. Çok güzel. Ayasofya’yı çok sevdim. Dezenfektan da her şey yerli yerinde. Her şeyiyle çok sevdim. 15 Temmuzu izlemiştim, şimdi de 30 Ağustosu izlemeye geldim. Bu arada bütün arkadaşlarımı da çağırıyorum.”

Kaya Ailesi, Şeyma Kaya (21) Ev Hanımı, Burak Kaya (26) İnşaat Mühendisi / Konya

“Pandeminin olumsuzluğunu burada çok az sayıda insanın olmasıyla görmüş olsak da biz rahatça izleme fırsatı bulduk. Onun haricinde burada gayet her şeye dikkat edilmiş. 30 Ağustos güzeldi. Son kısım çok hoşumuza gitti. En son görselde Türk Bayrağını küçük çocuğa verip yeşilliklerin belirmesi gelecek nesiller açısından bir umut vaat etti. Ayasofya bu sene damgasını vurdu, güzel bir video olmuş. Son olarak vizyon gösterimi bizim gururumuzu kabarttı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.