Vaka artışları kurallara uydurttu

Yeni normal dönemde kuralların ihlal edildiği Konya’da Kurban Bayramından sonra vakaların artması vatandaşları kurallara sıkı sıkıya uymaya yöneltti. Son günlerde şehir merkezlerinde ve AVM’lerde kalabalıkların olmaması dikkat çekti

Vaka artışları kurallara uydurttu

Yeni normal dönemde kuralların ihlal edildiği Konya’da Kurban Bayramından sonra vakaların artması vatandaşları kurallara sıkı sıkıya uymaya yöneltti. Son günlerde şehir merkezlerinde ve AVM’lerde kalabalıkların olmaması dikkat çekti.

vaka-artislari-kurallara-uydurttu.jpg

Kovid-19 vakalarının özellikle Kurban Bayramı sonrası artışa geçmesi yetkilileri harekete geçirirken, vatandaşları da tedirgin etmeye başladı. Vaka sayılarının arttığı ilk beş il içinde sık sık yer alan Konya’da bayramdan önce ihlal edilen kurallara son günlerde sıkı sıkıya uyulduğu görüldü. Kurban Bayramından önce birçok vatandaş, başta maske kurallarını ihlal ederken sosyal mesafe ve hijyen kurallarını da hiçe saymaya başlamıştı. Vakaların artmasıyla birlikte Konyalılar, tedbir kurallarına uymaya başladılar. Başta maske kuralı olmak üzere kurallara uyan vatandaşlar artık sosyal mesafelerine de çoğunlukla uymaya başladılar.  1 Haziran’dan sonra başlayan yeni normal dönemle birlikte Konya’daki birçok alanla kalabalık oluşurken insanların sorumsuz davranmaları ise eleştirilere neden olmuştu. Gelinen son süreçte, özellikle AVM’ler olmak üzere, Tarihi Bedesten Çarşısı, Melike Hatun Çarşısı, Zafer Meydanı ve parklardaki kalabalıklar gözle görülür biçimde azaldı. Bunun yanında ayakta tedavi olmak isteyen hastaların randevularına gitmedikleri  de dikkat çekti. Son birkaç günde kalabalıkların azalması kurallara uyulduğu ve insanların vaka artışlarından dolayı tedirgin olduğu yorumlarını yaptırdı.

vaka-artislari-kurallara-uydurttu-001.jpg

SIKI DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Konya’da bayramdan sonra vakaların artmasının ardından Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Valilik ve Büyükşehir Belediyesi birçok yeni tedbir almaya başladı. İnsanlara maske ve sosyal mesafe kuralları sık sık hatırlatılırken kuralları sürekli ihlal edenlere de cezalar kesilmeye başlandı. Bunun yanında polis, zabıta başta olmak üzere maske takmayanlara uyarılar yapılırken, kalabalık olan yerlere de polisler anons yapmaya başladı. Bunun yanında yaya olarak sürekli gezen polisler ise maskeleri ağızlarında olmayanları uyararak maskelerini doğru takmalarını sağladıkları görüldü. İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan sıkı denetimlerle son birkaç gündür şehirde gözle görülür sakinlik başladı.

vaka-artislari-kurallara-uydurttu-002.jpg

VAKA ARTIŞI DEVAM EDİYOR

Bayramdan sonra Konya’da vatandaşlar titizlikle kurallara uymaya başlasa da Sağlık Bakanlığı tarafından her gün yayımlanan Kovid-19 Günlük Durum Raporunda vakaların artmaya devam ettiği görüldü. 12 Ağustos tarihli raporda, Konya, Ankara ve Karaman’ı kapsayan Batı Anadolu Bölgesinde vaka sayısı 254 ile ikinci oldu. En çok vaka ise 256 ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer aldı.  Konya bölgesinde 11 Ağustos’a göre 43 vaka artışı yaşandı. 10 Ağustos’ta ise Konya bölgesinde vakalar 194 ile en çok vakanın olduğu ikinci bölge oldu. 10 Ağustos’ta, 9 Ağustos’a göre 21 vaka artışı yaşandı. Raporun devamı incelendiğinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Batı Anadolu Bölgesi en çok vaka ve vaka artışlarının yaşandığı bölgeler olarak kayıtlara geçti. Tüm bunların yanında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda vatandaşları sık sık kurallara uyma noktasında uyarmaya devam ediyor. Bakan Koca, 11 Ağustos’ta vaka sayıları bilgisini verdiği paylaşımında, “Son 3 gündür hastaneye yatışlarda yüzde 32 azalma var. Fakat sürecin en önemli göstergelerinden biri olan ağır hasta sayısında artış devam ediyor. Son 3 gün içinde en yüksek sayıda hasta görülen ilk 5 ilimiz: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Şanlıurfa” demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.