Vaka artış algısı Konya’ya zarar veriyor

Kovid-19 vaka artışlarıyla ilgili birçok kez gündeme gelen Konya için başka şehirlerde vakanın çok yüksek olduğu algısı oluşmaya başladı. Özellikle turizm sektörü esnafı Konya’nın algısının değişmesi gerektiğine dikkat çekti

Vaka artış algısı Konya’ya zarar veriyor

Türkiye’deki vaka artışlarının ardından Konya, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi şehirlerin isminin öne çıkması özellikle bu şehirlere gelen yerli turistleri endişelendirmeye başladı.

vaka-artis-algisi-konyaya-zarar-veriyor.jpg

Her yıl 2 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan Mevlana Müzesi’ne Ankara ve İstanbul gibi illerden gelen ziyaretçiler bu şehirlerde, Konya’ya “Küçük Wuhan” denildiğini dile getirdiler. Özellikle Mevlana Müzesi çevresindeki hediyelik eşya satan esnaflar, Konya’daki vakalarla ilgili basında çıkan haberler ve yetkililerin yaptığı açıklamaların şehre zarar verdiğini ifade ettiler. Destegül Keçe Sanat Evi Sahibi Galip Doğan, yabancı turistin çok azaldığını yerli turistlerin de eskisi kadar olmadığını dile getirdi. Ziyaretçi azlığının geçen seneye göre yüzde 90’lara vardığını dile getiren Doğan, “Aylardır doğru düzgün iş yapamıyoruz. Bunun üzerine bir de Konya’daki vaka artışlarının çok abartılması ziyaretçileri daha çok korkutuyor. Buraya gelen yerli turistler, Konya’nın dışarda çok farklı algılandığını dile getiriyorlar. Birçok ziyaretçiyle sohbetimizde sanki virüsün merkezinin Konya olduğu gibi bir algı yaratılmış. Turizm turlarıyla yaptığımız görüşmelerde de ziyaretçiler tarafından Konya’nın tercih edilmediğini söylüyorlar. Konya’nın bu algısı biran önce değişmeli. Çünkü son zamanlarda basın da ve yetkilerin söylemlerinde Konya ismi sıkça geçmeye başladı. Bu algı başka şehirlerde abartılıyor ve Konya’ya zarar veriyor. Yine Konya hakkında çıkan asparagas haberlerin de önüne geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

MEVLANA MÜZESİ ZİYARETÇİSİ AZALDI

Yılda 2 milyon yerli ve yabancı turistin geldiği Mevlana Müzesi, yeni normal dönemde sakin günlerini yaşıyor. Müzede yabancı turist sayısı yok denilecek kadar azalırken, yerli turist sayısında da yüzde 80’lere kadar düşüş meydana geldi. Müze yetkilileri, yeni normal dönemde tüm tedbirleri alarak ziyaretçileri karşıladıklarını söyleyerek şu ana kadar süreci en güzel şekilde yönettiklerini dile getirdiler. Yetkililer, tüm dünyada olduğu gibi Mevlana Müzesine gelen ziyaretçi sayılarında da azalma yaşandığını bildirdiler.

KILIÇ: İŞİM OLMASA KONYA’YA GELMEZDİM

Mevlana Müzesini ziyaret eden Şükrü Kılıç ve Belkis Canikoğlu isimli vatandaşlar Ankara’dan Konya’ya iş için geldiklerini ve bu süreçte tarihi yerleri de gezdiklerini belirttiler. Ankara’da, Konya için ‘Küçük Wuhan” denildiğini söyleyen Kılıç, “Türkiye’de ne zaman vakalarda artış olsa Konya’nın ismi ilk sıralarda geçiyor. Uzun süredir basında ve yetkililerin açıklamalarında Konya ismi sıkça anıldı. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medyada açıkladığı Konya hastane doluluk oranlarını yüksek bulduk. Burada işimiz olmasa asla Konya’ya gelmezdik. Ankara’da da Konya için “Küçük Wuhan” söylemi çok yaygın olarak kullanılıyor. Buraya gelirken de yakınlarım ve arkadaşlarım tarafından sık sık dikkatli olmam konusunda uyarıldım. Fakat kurallara uyduğum ve dikkat ettiğim sürece bir sorun yaşamayacağıma inanıyorum. Zaten burada da gördüğüm kadarıyla insanlar dikkat ediyorlar ve dışardaki algıdan farklı bir durum yaşanıyor” diye konuştu. Canikoğlu ise her vaka artışı sonrası Konya isminin geçmesinin burayı korkutucu olarak yansıttığını söyledi.

Mevlana Müzesi ve bazı tarihi yerleri ziyaret etmek için İstanbul’dan eşiyle birlikte Konya’ya geldiğini söyleyen Aziz Günaydın isimli vatandaş, buraya geleceğini yakınlarına söylemediğini dile getirdi. Konya için İstanbul’da vakanın çok olduğu şehir algısının yaygın olduğunu söyleyen Günaydın, kurallara dikkat ettiğini ve maske taktığını ifade etti. Konya’ya gelmekte hiç çekinmediğini de belirten Günaydın, buradaki durumun da dışardaki söylemleri asla yansıtmadığını ve normal bir sürecin olduğunu dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum