Tıp Bayramı etkinlikleri bir hafta sürecek

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, 14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında meslektaşlarının sorunlarını dile getirdi

Tıp Bayramı etkinlikleri  bir  hafta  sürecek

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, 14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Programda meslektaşlarının içerisinde bulundukları zorlukları dile getiren Başkan Karaca, 14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi vererek etkinliklerin hafta boyunca devam edeceğini kaydetti.  “Eğitimini tamamlayan meslektaşlarımızın önünde ilerleyebilecekleri birkaç yol var” diyen Karaca, meslektaşlarının yaşadıkları sorunları şu şekilde anlattı;  “Eğitim öğretim kademelerindeki meslektaşlarımızın performans kaygısı yaşamayacakları bir ücret düzenlemesi ile zihin olarak rahatlatılmalıdır. Eğitimin niteliğinin düştüğüne dair kanaatleri düzeltmenin belli başlı yolu budur. Pratisyenlik veya uzmanlık eğitimi sonrasında, aile hekimliği, kamuda veya özel kesimde hekimlik hizmetini tercih etmekte diğer bir alternatif yoludur. Ancak bu alanda da yeterli insan kaynağı olmamasından kaynaklanan iş yoğunluğu başta olmak üzere, görev tanımı ve yükümlülükler anlamında yapılan değişiklikler, kamu hastanelerindeki performans kaygısı ile yaşanan sorunlar, sağlık hizmeti alanların bir kısmının bilinçsiz ve şuursuz hareketleri sonucunda ortaya çıkan şiddet problemi, özel hastanelerde çalışan meslektaşlarımız için, hastanelerin sürdürülebilir mali politikalarına etki eden ve meslektaşlarımızın iş güvencesini dolaylı olarak tehdit eden SUT vb. sebepler bu alanlarda en önemli problemlerdir. Aile hekimliği sisteminin insan kaynağı yapısının güçlendirilmesi,  hekim başına düşen nüfusun daha sağlıklı hizmet verebilecek bir sayıya kavuşturulması, koruyucu hekimlik hizmetleri başta olmak üzere önleyici hizmetlerin performans sistemi içerisinde yer bulacağı ücret modellemesi ile özlük açısından  kazanımların geriye gitmeyeceği fakat ülke ve insan sağlığımız açısından daha iyi sonuçların ortaya çıkacağı bir ortam sağlanmalıdır.”

“MALPRAKTİS YENİDEN ELE ALINMALI”

Malpraktis konusunun yeniden ele alınması gerektiğini söyleyen Karaca,  “Zorunlu sigorta ve hukuki sorunların tüketici mahkemelerinde değil de özel ihtisas mahkemelerinde çözüleceği ve hekimlerin madden ve manen mağdur edilmeyeceği bir sistemin kurgulanması gerekmektedir” dedi.  Yıpranma payı ve emekli maaşı düzeltilmesi konusunda yapılan düzenlemelerin yetersiz kaldığını ifade eden Karaca, eşitlik ilkesine aykırı durumların doğduğunu belirterek yeniden düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti. Tüm meslektaşlarının Tıp Bayramı’nı kutlayan Karaca, kendilerine destek veren sponsor firmalara da teşekkürlerini sundu.

Muhabir: Gamze Erdoğan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.