TİMAV 9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.

Selçuklu Belediyesi ve Timav tarafından düzenlenen 9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.

TİMAV 9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.

Selçuklu Belediyesi ve Timav tarafından düzenlenen 9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Türk Milleti'nin hiçbir zaman hikayesi yazılan bir millet olmadığının altını çizerek Türk Milleti'nin her zaman kendi hikayesini kendi yazdığını söyledi

timav.jpg

Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen 9. Geleneksel Hikaye Yarışması ödül töreni Kuran tilavetiyle başladı. Programda konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, uzunca bir aradan sonra gençlerle buluştuklarını dile getirdi. Pekyatırmacı, "Hikayesini yazanlar ve hikayesi yazılanlar var. Bizim milletimiz her zaman kendi hikayesini yazdı. Yakın geçmişimizde bize hikaye yazmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar. Çünkü bu imam hatip nesli hikayeyi bozdu. 'Biz kendi hikayemizi yazarız' dedi" dedi.

timav-002.jpg

"GELECEK BİZİM İNANCIMIZIN GELECEGİ OLACAK"

"Yarışmaya katılan bütün öğrenciler bizim gözümüzde dereceye girdi" diyen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,"Bizim kimseyle bir kavgamız yok. Bütün mücadelelerimizde adaleti ve hakkı savunuyoruz. Allah'ın kanunlarını savunuyoruz. Bu mânada bütün yeryüzü coğrafyasına hakkı adaleti getirmek için üzerimize ne düşerse onu yapmanın çabası içindeyiz.  Bizim yakın geçmişte bizi bir coğrafyaya hapsetmek istediler. Ama bugün bizim sınırlarımız yeryüzü coğrafyası. Bütün yeryüzü coğrafyasında Türk milletinin, Müslümanların, İslam'ın izleri var. Ve bu izleri gururla taşıyoruz, devam ettiriyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte siz gençler bizim davamızın en yüksek, en azimli savunucusu olacaksınız. İlmen de zihnen de ahlaken de fiziken de her türlü imkâna sahibiz. Hem ülkemizde hem coğrafyamızda gücümüz, kudretimiz, azmimiz ve gayretimiz var. Gelecek inşallah bizim inancımızın geleceği olacak. İnşallah bunların temsilciliğini siz gençler yapacaksınız. Bugün teknolojiyle donanmış vaziyette her türlü bilgiye en rahat şekilde ulaşabiliyorsunuz. İnanıyorum ki en doğru bilgiyle zihninizi dolduracaksınız" ifadelerine yer verdi.

"İMAM HATİP NESLİ KENDİ HİKAYESİNİ YAZIYOR"

Türkiye İmam Hatipler Vakfı (Timav) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, hikaye yarışmasına teşrif edenleri selamlayarak konuşmasına başladı. Öksüz, "Türkiye İmam Hatipler Vakfı olarak özelde imam hatipliler, genelde ise din, eğitim, gençlik, sosyal politikalar alanında faaliyet sürdürüyoruz. Faaliyetler içerisinde birçok başlığımız siz sevgili gençlerimizi ilgilendiriyor. Geçmişe dair yapılan çalışmaların bugüne ve ileriye en büyük yatırım olduğunu biliyoruz. 9 yıldır devam eden ve şu anda gerçekleştirdiğimiz hikaye yarışması bu yatırımların bir örneği. Her milletin bir hikayesi var ama bazı milletler kendi hikayelerini kendileri yazar. Bazılarını da başkalarına yazdırır. Türkiye olarak kendi hikâyemizi bir imam hatiplinin önderliğinde yazıyoruz. Özellikle gençlere dair son dönemlerde farklı kuşak tanımlayanları görüyoruz. Z kuşağından bahsediliyor. Z kuşağının ilgi alanının farklılığından , sorumluluk almadığından ve inanç değerlerinin deforme olduğundan bahsediliyor. İmam hatip nesli kendi hikayesini yazıyor kendi değerlerini yaşatıyor. Dereceye girsin ya da girmesin hepsini tebrik ediyorum" diye konuştu.

" 'OKU'YU ANLADIKTAN SONRA ANLATMAYA GEREK YOK"

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, imam hatiplilerin kendi hikayesini yazdıklarını söyledi. Büyük, "İmam hatiplinin okuması, yazması, konuşması birbirinden değerlidir. Dinimizin ilk emri 'Oku'yu anladıktan sonra anlatmaya gerek yok. Okuyan insanın yazması, konuşması, gerekiyor. Böyle bir nesil zor zamanda konuşacak ve zor zamanda ortaya çıkacak. Bu kutlu yürüyüşünüz hayırlı olsun. İnanıyorum ki geleceğin büyük yazarları bu koltuklarda oturuyor. Bu başlangıç değerlidir. 'Ben imam hatip nesli olarak ülkeme zor zamanlarda destek oluyorum bilinciyle' ülkesine destek olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum" ifadelerinde bulundu.

"OKULLAR ARASINDA AYRIMCILIĞI KABUL ETMİYORUZ"

"Ödül alsın ya da almasın ülkenin her yerinde kitap yazan gençlerin bizim neslimizin nasıl nesil olduğunu gösteriyor" diyen Meram  Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, televizyonda bir din adamının imam hatip liseleri hakkındaki konuşmasını değerlendirdi.  Kavuş, "İlgili şahsın cübbesinden, sarığından utanmayıp bugün devlet başkanının okuduğu okula bu şekilde yaklaşımı iğrenç buldum. Bizden bu ülkeye bir zarar gelmedi. İmam hatip nesli dinini, hiçbir yancı kuvvete bağlı kalmadan öğrendi. Allah ve kitaptan başka herhangi bir bağı olmayan yancılarla işi olmayan bir neslin arkasından böyle konuşulmasının bir sebebini bulamadım. Uğraşmaya çalışanlar hep olacak. Okullar arasında ayrımcılığı kabul etmiyoruz. İmam Hatip Liseleri de devletin bir okulu. Bütün okullar bizim okullarımız. Aslolan şu vatanına milletine baglı, değerlerini bilen nesiller yetiştirmek" açıklamasına yer verdi.  9. Geleneksel Hikaye Yarışması'nda birincilik ödülünü 'Rahmi'nin Yüzündeki Gülümseme' hikayesiyle Hazal Türk aldı. Ödülü Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.