Tarımın kalbi Konya’da atacak

TÜYAP Konya Fuarcılık tarafından düzenlenen 17'nci Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı, 19-23 Mart'ta Konya Ticaret Odası-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Tarımın kalbi Konya’da atacak

Konya Tarım Fuarı, bu yıl 7 ayrı salonda 20 ülkeden 441 firmanın ve bin 341 markanın katılımıyla gerçekleştirilecek.5 gün boyunca 100 ülke ve 76 şehirden 300 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak"

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, 17. Konya Tarım Fuarı'nın 19 Mart'ta kapılarını ziyaretçilere açacağını söyledi. Fuar kapsamında Türk tarım sektörünün Konya'da buluşacağını belirten İlhan Ersözlü, "Konya Tarım Fuarı, bu yıl 7 ayrı salonda 20 ülkeden 441 firmanın ve bin 341 markanın katılımıyla gerçekleştirilecek. 5 gün boyunca 100 ülke ve 76 şehirden 300 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak. Tarımsal mekanizasyon anlamında tüm teknolojik yeniliklerin görücüye çıkacağı fuar, Türkiye'de ilk kez lansmanı yapılacak traktörden biçerdövere, tarımsal ekipmanlara ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak" dedi.

FUAR İÇİN 50 ÜLKEDEN 3 BİN 500 İŞ İNSANI GELECEK

Ersözlü, şunları kaydetti: "Türk tarım sektörünün gururu olan Konya Tarım Fuarı, 5 gün boyunca hedef pazar niteliği taşıyan ve ihracat oranlarımızın yüksek olduğu ülkelerden gelecek heyetlere ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda 50 ülkeden 3 bin 500'ün üzerinde iş insanı Konya'da olacak. Geçtiğimiz yıl bin 9 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştik. İnşallah bu yıl da ülke ekonomimize yeni ihracatlarla destek olmayı hedefliyoruz."

“SEKTÖRDEKİ DARALMA YÜZDE 70’LERE ULAŞMIŞ DURUMDA”

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Başkanı Şenol Önal ise basın mensuplarına yaptığı konuşmada, gelişen bilgi ve teknolojiyi takip etmenin en kolay ve en verimli yolunun sektörel fuarlardan geçtiğini belirtti. Fuarın, son derece daraldığı bir dönemde gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Önal, “ Son verilere göre sektördeki daralma yüzde 70’lere ulaşmış durumda. Bu da bizi daha fazla ihracat yapmaya zorluyor. Bizde bu hedef doğrultusunda hem Bakanlıklar nezdinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz hem de fuarlarımıza nitelikli alım heyetleri getirilmesi için gayret sarf ediyoruz” diye konuştu. Diğer yandan Konya Tarım Fuarının arzu edilen seviyede uluslararası bir yapıya bürünmesi için, fuar alanında ek yatırımlara ihtiyaç bulunduğunu aktaran Önal, “Mevcut haliyle Türkiye’den katılımcıların ihtiyaçlarına bile cevap veremez bir hale gelen fuar alanına yapılacak ek yatırımların sadece tarım ve tarımsal mekanizasyon endüstrisine değil, bölge ve ülke ekonomisini de büyük bir katkı olacağını” söyledi. Fuar, 19-22 Mart'ta 09.30-18.00, 23 Mart Cumartesi günü ise 09.30-17.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.