Tarım ve Orman Platformu Hatıra Ormanı oluşturuldu 

Tarım ve Orman Platformu tarafından oluşturulan Hatıra Ormanı’nda 5 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Tarım ve Orman Platformu Hatıra Ormanı oluşturuldu 

Tarım ve Orman Platformu tarafından oluşturulan Hatıra Ormanı’na fidan dikildi. Meram ilçesi Beyşehir Yolu’nun 17. kilometresinde gerçekleştirilen fidan dikim töreninde 3 hektar alanda; 100 alıç, 100 ahlât, 100 badem, 100 zerdali, 100 geyik elması, 500 lavanta, 2 bin karaçam ve 2 bin adet de sedir olmak üzere toplam 5 bin fidan toprakla buluşturuldu. Fidan dikim törenine AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, AK Parti Konya  İl Başkanı Hasan Angı,  Konya Orman Bölge Müdürü Cafer Bal, Konya İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü personeli ile çok sayıda daire müdürü katıldı

tarim-ve-orman-platformuhatira-ormani-olusturuldu-001.jpg

“GELECEĞE NEFES, DÜNYAYA NEFES OLSUN”

Fidan dikim töreninde açılış konuşmasını yapan Konya Orman Bölge Müdürü Cafer Bal, “Konya’da yer alan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü personeli için fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Bugün bu ormanda lavanta, alıç, ahlat, zerdali, badem gibi fidanlardan oluşan toplam 5 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. Yeşil vatan kavramı içinde hem estetik ve güzel bir görünüm hem yabani hayvanlar için besin, hem insanlar için gıda, hem de kuşlar için yuva olacak bir orman kuruyoruz. ‘Geleceğe nefes, dünyaya nefes olsun’ diyoruz, hayırlı olsun” dedi. 

tarim-ve-orman-platformuhatira-ormani-olusturuldu-002.jpg

“ÇEVRE VE YEŞİL SEVGİSİNİ GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ”

iklim krizinin her geçen gün daha da yoğun yaşandığı bu dönemde yeşil bir Türkiye hedefiyle geleceğe bir nefes bırakmak adına anlamlı bir program gerçekleştirdiklerini aktaran AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Bugün çeşitli fidanlardan oluşan toplamda 5 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Oluşturulacak hatıra ormanıyla ağaç, çevre, yeşil sevgisinin gelecek nesillere aktarılmasının yanı sıra 19 yıldır yürütülmekte olan Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğine katkıda bulunarak orman varlığının korunması ve kurumlar arası iş birliğinin güçlendirilmesini amaçlamaktayız” diye konuştu.  

tarim-ve-orman-platformuhatira-ormani-olusturuldu-001.jpeg

“TÜM İMKÂNLARINIZI ÇEVREYE YEŞİLE SEFERBER EDİYORUZ”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise, “Erozyonla mücadeleyi toprağın korunması ve bir haliyle de ormanların yağmuru çekim gücü olarak düşündüğümüz vakit  bu çalışmalar oldukça önemli. Takkeli  Dağ bundan 20 yıl önce çıplak bir tepeden oluşmaktaydı. Belediyelerimizin organizasyonlarıyla o bölgelerde Orman Bölge Müdürlüğümüzün büyük çabasıyla ağaçlandırma çalışmaları başladı.  Ve şu anda artık yeşili görmeye başlamış olduk. Uzun süredir yapılan çalışmalar  meyvesini veriyor.  Bu bölgelerde yapılan çalışmalar inşallah gelecek kuşaklara aktarılarak devam edecek.  Bizlerde belediyeler olarak tüm imkânlarınızı çevreye yeşile seferber ediyoruz. Konya’nın yeşiline olan katkıdan dolayı herkese teşekkür ederim diye” konuştu. 

tarim-ve-orman-platformuhatira-ormani-olusturuldu-002.jpeg

“FARKINDALIK OLUŞTURMA ADINA SON DERECE ÖNEMLİ”

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez de emeği geçen herkese teşekkür ederek, düzenlenen etkinlikle birlikte iklim değişikliği ile mücadele yöntemlerinin topluma farkındalık oluşturma adına son derece önemli bir faaliyet olduğunu söyledi. Konuşmaların ardında dua edildi ve protokol üyeleri ile basın mensupları fidanları toprakla buluşturup can suyu verdi. Ayrıca alanda bulunan ağaçlara da ahşaptan yapılmış kuş yuvaları asıldı. Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.