Tamak: Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, sendika başkanlarıyla birlikte kıdem tazminatı için fon oluşturulacak düzenleyeme karşı olduklarını söyleyerek, “Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz”

Tamak:  Kıdem tazminatı  kırmızı çizgimizdir

Geçtiğimiz ay hükümet tarafından kıdem tazminatına fon oluşturacak düzenlemenin açıklanmasının ardından, Türk-İş sendikası yeni düzenlemeye karşı olduklarını söyledi. Sendikanın genel merkezinden yapılan açıklamanın ardından illerdeki şubeler sırasıyla açıklama yapmaya başladılar. Konya’da da Türk-İş Konya Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve Türk-İş Konfederasyonuna bağlı sendikaların Konya şube başkanlarıyla birlikte Camlı Köşk önünde basın açıklaması yaptılar. Kıdem tazminatıyla ilgili yapılacak olan düzenlemelerin yanlış olduğunu belirten Konya Temsilcisi Tamak,  “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor.

tamak-kidem-tazminati-kirmizi-cizgimizdir-001.jpg

Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigorta Fonu kesintileri attırılmak isteniyor.25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor. Bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatı kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözümü yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiç birini kabul etmiyoruz. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.

tamak-kidem-tazminati-kirmizi-cizgimizdir.jpg

“KIDEM TAZMİNATI, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Abdülkadir Tamak kıdem tazminatının Türk-İş’in kırmızı çizgisi olduğuna dikkat çekerek, görüşlerinin net olduğunu dile getirdi. Türk-İş’in kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süre gelen görüşünü bugünde muhafaza ettiğini söyleyen Tamak, “Türk-İş Genel Kurulunda oy birliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan bu kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türk işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olan için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.  Türk-İş’ in son sözü kıdem tazminatına Dokunmayın! olacaktır” şeklinde konuştu. Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.