‘Tahıl ambarı Konya’nın su sıkıntısı giderilmeli’

Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Ali Küçükharmancı, Konya bölgesindeki su kaynaklarının yetersiz olmasından dolayı dışarıdan su getirilmesi konusunda gereken çalışmalara daha da ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

‘Tahıl ambarı Konya’nın su sıkıntısı giderilmeli’

Çiftçilerin sorunlarını  yetkililere doğrudan aktardıklarını ve  projeler hakkında çiftçi ve yetkililere  bilgi verdiklerini aktaran Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Ali Küçürharmancı “Selçuklu da çiftçimizin hizmetinde olmanın gururunu yaşıyoruz. Türk çiftçisinin her daim hizmetinde olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ziraat Odaları yöneticilerinin katılımıyla bölgemizde düzenlenen toplantılara katılarak, oda başkanlarımızla bu toplantılarda çiftçilerin sorunlarının masaya yatırıyoruz. Son zamanlarda maliyetlerin artması ile çiftçimizin yaşadığı sıkıntıları sıklıkla üst yöneticilerimize, genel merkezimize, siyasilere bildiriyoruz. Odalarımızın mevcut kaynaklarını en verimli şekilde nasıl kullanabileceğimizi ve bu kaynakları nasıl geliştirebileceğimiz paylaşıyoruz. Bu konuda düzenlenen toplantı ve seminerlere katılarak eksiklerimizi tamamlıyor ve bizdeki bilgileri yetkililerle paylaşıyoruz” dedi.

Konya bölgesindeki su kaynaklarının yetersiz olmasından dolayı dışarıdan su getirilmesi konusunda gereken çalışmalara daha da ağırlık verilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Küçürharmancı, ülke ve bölge tarımının kalkınması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Yerli tohumun üretilmesi ve kullanılması noktasında çiftçimize ilave desteklemenin yapılmasını istiyoruz. Kırsal kalkınma ve makine ekipman desteği konusunda yapılacak projelerde odalarımıza verilecek hibe oranlarının yükseltilmesini istiyoruz. Çiftçimizin kullandığı elektrik su ve motorin ucuza temini noktasında devletimizin desteğini bekliyoruz”

KONYA KAPALI HAVZASI’NA DIŞ HAVZALARDAN SU GETİRİLMELİ

Konya Ovası’nın su sıkıntısının herkes tarafından bilindiğine dikkat çeken Başkan Küçükharmancı,Konya ‘ya dış havzalardan su getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.  Konya’nın sulama sıkıntısına çözüm bulunmadığı taktirde  tarım ve hayvancılık ile bağlı sanayilerde ciddi oranda sıkıntıların baş göstereceğini savunan Ali Küçükharmancı “. Sorunlara çözüm bulunmadığı taktirde bu sıkıntılar  ülke geneline  büyük oranda yansıyacaktır” şeklinde konuştu.  

Özel Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.