Sürekli Eğitim Merkezleri Sertifikasyon Programı Protokolü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Selçuk Üniversitesi’nin de yer aldığı 15 üniversite arasında, sürekli eğitim merkezlerinin sertifikasyon programına ilişkin protokol imzalandı.

Sürekli Eğitim Merkezleri Sertifikasyon Programı Protokolü

Bakanlık’ta düzenlenen protokole Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve üniversite rektörleri katıldı.

Protokol ile yüksek teknolojili ürünler geliştirmek adına insan kaynağı yetiştirmenin amaçlandığı belirtildi. Sürekli eğitim merkezlerinin daha etkin hale getirilmek istendiği bildirilen protokol töreninde, bu doğrultuda katma değeri yüksek ürünlerin tasarımı ve teknolojisinin geliştirilmesinde görev alacak iş gücünde niteliğin artırılmasının önemi ifade edildi. Protokol töreninde, proje yönetimi, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon yönetimi, bilgi teknolojileri yönetimi başlıkları altında eğitim desteği sağlamaya karar verildiği açıklandı. Türkiye’nin bilim, sanayi ve teknolojide atılımını kendi kaynaklarıyla yapabileceği vurgulanan törende, üniversitelerin insan kaynağını besleyen en önemli kurumlar olduğu kaydedildi.

Eğitim bedelinin yüzde 50’sini KOSGEB’in karşılaması konusunun Bakanlık gündemine alındığı dile getirilen protokolde, eğitimden başlayarak imalat sanayi sektörünü güncelleyerek yeni bir Ar-Ge ve inovasyon stratejisi kurgulanması görüşüldü. Protokolde, özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezleri, teknoloji geliştirme bölgelerindeki firmalar ve KOBİ’ler, bu önemli destek ve eğitim programına katılmaya çağrıldı.

Protokol kapsamında, ilk etapta araştırma 10 üniversite ve araştırmacı 5 aday üniversite bünyesindeki sürekli eğitim merkezlerine eğitim verilecek.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, protokole ilişkin, “Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SELÇUKSEM) zengin ve güçlü altyapısıyla bu protokol ile verilecek her türlü görevi layıkıyla yerine getirecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.