STK’lar Kovid-19’ için kılını kıpırdatmadı

Kovid-19 vakaları her geçen gün artmasına rağmen Türkiye’nin en çok sivil toplum kuruluşu sayısına sahip Konya’daki STK’ların, toplumu bilinçlendirme ve farkındalık çalışması yapmaması tepkilere neden oluyor

STK’lar Kovid-19’ için kılını kıpırdatmadı

Kovid-19 salgınıyla mücadelede başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, valilikler, il sağlık müdürlükleri ve birçok resmi kurum ve kuruluşlar yoğun çaba gösterirken, Konya’da sayısı 3 bini geçen derneklerin ise Mart ayından bu yana konuya duyarsız olması bazı tepkilere neden oluyor. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü verilerinden alınan bilgilere göre Konya’da 3 bin 63 dernek bulunuyor. Bu dernekler sağlıktan spora, eğitimden kültüre, sosyal yaşamdan gıdaya kadar hemen hemen her alanda faaliyet gösteriyor. İlk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana başta Sağlık Bakanlığı’na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü ve Konya Valiliği, Kovid-19 ile mücadelede birçok girişim yaparken, Konya’daki dernekler ise konuya duyarsız kaldılar. Vatandaşlar ise şu ana kadar Konya’daki dernek ve STK’ların farkındalık çalışması yapmadığını dile getirdiler. Vatandaşlar, Kovid-19 ile mücadelede STK’ların devreye girerek hükümete yardım etmesinin çok büyük faydası olacağını ve vatandaşların daha çabuk bilinçli davranmasını sağlayacağı yorumlarını da yaptılar. Bunun yanında birçok STK’nın son 5 aylık basın açıklamaları incelendiğinde çoğu açıklamaların siyasi yönde olduğu da dikkat çekti. Öte yandan Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü verilerinden alınan bilgilere göre, Selçuklu’da 873, Meram’da 596, Karatay’da ise 485 dernek bulunuyor. Konya merkezdeki derneklerin toplam sayısı ise bin 954 olarak kayıtlara geçti. Bunun yanında Konya genelinde 53 sendika da faaliyetlerine devam ediyor.

stklar-kovid-19-icin-kilini-kipirdatmadi.jpg

AFİŞ DAĞITAN BİLE OLMADI

Konya’daki derneklerin Kovid-19’a karşı çalışmaları incelendiğinde herhangi bir çalışmaya veya farkındalık etkinliğine imza atılmadığı görüldü. Sağlık Bakanlığı ve valilikler, vatandaşların bilinçlenmesini sağlamak için dijital görseller ve bazı bilgilendirme kitapçıkları hazırladılar. Konya’daki sivil toplum kuruluşları ise kendilerinden beklenen afiş veya bilgilendirme kitapçığı gibi konularda duyarsız kaldılar. Konya’da yaklaşık 100 derneğin bir çatıda altında bulunduğu bir platformun ise Kovid-19 ile ilgili bir bilinçlendirme girişiminde bulunmadığı görüldü. Bunun yanında sağlık alanındaki derneklerin ise vaka artışları ve sağlık çalışanlarının Kovid-19 döneminde haklarıyla ilgili birkaç basın açıklaması dışında toplumun kurallara uyması yönünde bir çağrısı olmadı. Yine binin üzerinde üyesi bulunan birçok derneğin internet siteleri veya yaptığı çalışmalar incelendiğinde kendi alanları dışında toplumun bilinçlenmesi yönünde bir çağrı ve farkındalık çalışmasına imza atmadıkları görüldü.

stklar-kovid-19-icin-kilini-kipirdatmadi-001.jpg

GIDA VE GİYSİ YARDIMI YAPTILAR

Türkiye'deki çeşitli sivil toplum kuruluşları (STK), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yaptıkları sosyal yardım çalışmalarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Dernekler özellikle, Kovid-19 vaka sayılarının Türkiye’de artmasının ardından kısıtlamaların olduğu dönemde birçok vatandaşa sosyal yardım yaptılar. Dernekler bu dönemde, ihtiyaç sahiplerine gıda, giyinme, nakit para yardımı, fatura ödeme ve temizlik maddesi sağlama noktasında yardımcı oldular. Bunun yanında Ramazan ayında da birçok dernek faaliyetlerini hızlandırarak ihtiyaç sahiplerinin yanında oldular. Bazı dernekler tüm bu faaliyetlerin yanında “Vefa Sosyal Destek Gruplarına” da destek veren çalışmalarda yer aldılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.