SOBE sloganını arıyor !

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE), Dünya Otizm Farkındalık Günü sebebiyle Slogan Yarışması düzenleyecek. Vakıf, düzenlenecek slogan yarışması öncesi hem yarışma hakkında bilgiler verdi hem de SOBE’nin tanıtımını yaptı .

SOBE sloganını arıyor !

Programda Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Eski AK Parti Milletvekili Mustafa Kabakçı, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Ak ve basın mensupları biraraya geldi. SOBE’nin 2013 yılından bu yana uzun bir çalışma sonucu ortaya çıkan bir proje olduğunu belirten Ahmet Pekyatırmacı, “Bir ihtiyaç doğrultusunda Uğur İbrahim Altay’ın başkanlığı döneminde ortaya çıkan SOBE, bir yılı aşkın süredir eğitim faaliyetleri veriyor.  Burada otizmli bireyleri hem eğitiyor hem de rehabilitasyonlarına destek olarak onların yaşama tutunmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“OTİZMLİ BİREYLERİ TOPLUMA KAZANDIRACAĞIZ”

Selçuklu Belediyesi olarak bu vakıf için çok çabaladık bundan sonra da üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz ama burada topluma da büyük görev düşüyor diyen Pekyatırmacı,  “Bugüne kadar çok güzel sonuçlara imza atıldı fakat bu başarı sadece belediyenin gayreti ile olacak bir iş değil. Toplumumuzun bu işe sahip çıkması gerekiyor. Aileler otizmli çocuklarını ortaya çıkarmayabiliyor. Bizim hedefimiz otizmli bireylerin  farkındalığını ortaya koymak , aileleri rehabilitasyon konusunda bilinçlendirme ve otizmli bireyleri topluma kazandırmaktır.   Biz bu farkındalığı ortaya koyduğumuzda aileler de böyle bir durumla karşılaşınca tedavi süresi daha da işe yarayacaktır. SOBE Türkiye’de tek ve benzeri olmayan bir merkez Avrupa’da ise sayılıdır. Bu merkezin verimli bir şekilde çalışması için toplumuzun burayı sahiplenmesi gerekmektedir ”şeklinde konuştu. 

“TOPLUM MESELESİDİR”

Otizm Farkındalık Günü sebebiyle slogan yarışması düzenleyeceklerini hatırlatan Pekyatırmacı, “ bu çocuklarımızı sadece özel günler de değil her zaman hatırlamalıyız.  Çünkü burada yapılan bir belediyecilik ya da vakıf faaliyeti değil toplumsal bir meseledir” dedi.

TÜRKİYE GELİŞTİ, GELİŞİYOR

Programda konuşan Eski AK Parti Milletvekili Mustafa Kabakçı da  “Anne- babalaların sokağa çıkarmaktan imtina ettikleri günlerden devletimizin çocuklara destekolduğu zamalara geldik. Türkiye gelişti, gelişiyor. Bu merkezin yapılmasını sağlayan ve devamlılığını sürdüren herkese teşekkür ediyorum”diye konuştu

Selçuklu Otizmli Bireyler Vakıf Başkanı Mustafa Ak ise SOBE’nin 2014 yılında önemli kamu yatırımları arasında ödül aldığını hatırlatarak verdikleri destekten dolayı Başkan Pekyatırmacı’ya teşekkürlerini sundu. Başkan Ak, Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı ile bilgi verdi; “Biz vakıf olarak eğitim kısmında ihtiyaç olan öğretmenlerimizin eğitim materyallerinin karşılanması noktasında hizmet vermekteyiz.  Devletin otizmli çocuklar için ailelere ödediği miktar haftalık 2 saat ders ve kaynaştırma gruplarına uygun olan çocuklar için artı 1 saat. Fakat haftalık 2 yâda 3 saat çocukların bir yere varmasına etkili olmuyor. Biz vakıf olarak destek arayışına çıktık. Ölçeğimiz büyük ama hizmetler dar kapsamlı. Burada şu an da en az ders saati olarak 4 saat, 6 saat ve 10 saat olarak hizmet vermekteyiz. 10 saatlik çalışmaya geçtikten sonra bir çocuğumuzda hızlı gelişme gördük ve otizm engel raporu ortadan kaldırıldı. Böyle bir başarı elde edince planımızı 1 yıl öne çektik ve 2 sene için düşündüğümüz çalışmayı bu sene başlatmaya karar verdik. Birkaç ay sonra 4 tane çocuğumuzu tam zamanlı eğitim vermeye çalışacağız” dedi. Vakıf olarak maddi durumu yetersiz olan ailelere imkânlar dâhilinde destek verdiklerini kaydeden Başkan Ak, NEÜ’nün de akademik alanda kendilerine yardımcı olduğunu söyledi. Slogan yarışması hakkında bilgi veren Başkan Ak, yarışmaya katılımların Türkiye genelinden yapılacağını ifade ederek 8-23 Mart tarihleri arasında internet başvurularının www.sobe.org.tr adresi üzerinden yapılabileceğini belirtti. Komisyon kararından sonra başvuruların değerlendirileceğini bildiren Başkan Ak, ödüllerin 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde SOBE’de düzenlenen törenle verileceğini aktardı. Yarışmada 1’inciye 5 bin TL ve başarı belgesi, 2’inciye 2 bin TL ve başarı belgesi, 3’üncüye ise bin TL ve başarı belgesi verilecek.

TÜRKİYE’DE BENZERİ YOK

Selçuklu Belediyesi, otizmli çocuklara ve ailelerine faydalı olabilmek adına Türkiye’de benzeri olmayan büyüklük ve işlevsellikteki Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nı (SOBE) Konya’ya kazandırmıştı. 21.000 metrekare alan üzerine kurulan birçok farklı alanda hizmet verebilen SOBE, eğitim sınıfları, sosyal yaşam alanları,  beceri sınıfları, yüzme havuzları, spor alanları, aktif ve pasif duyu bütünleme odaları gibi bölümleriyle hizmet veriyor. Ayrıca otizmli çocukların tabiatla iç içe olabilmeleri için vakıfta binicilik tesisi, kümes hayvanları, tarım alanı gibi doğal ortamlarda bulunuyor.  

Haber : Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.