Selçuk’ta Mikolojik Gelişmeler

Selçuk Üniversitesi (SÜ)Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi, 700 türe ait 6 bin civarında mantar örneğinin bulunduğu fungaryum ile hem Konya'daki, hem de il dışındaki mantar araştırmacılarına bilimsel anlamda uygulama ve araştırma imkânı sağlıyor. Merkezde Fungaryum sayesinde ülkemizde yetişen makromantarların biyolojik zenginliğinin korunması çalışmaları yürütülüyor.

Selçuk’ta Mikolojik Gelişmeler

Türkiye’nin 1989 yılında ilk açılan merkezi olduklarını söyleyen Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, “Merkezimizde, bu alanda önemli bilimsel çalışmaların yapılmasının yanı sıra Türkiye'de yetişen makromantarların listesini çıkartarak, bununla ilgili ‘Konya Fungaryumu' dediğimiz, ülkemizde yetişen mantarların arşivini oluşturup, biyolojik zenginliklerin korumaya alınması konusunda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Burada esas olan Türkiye’nin mantar listesini çıkarmak, yenilebilen ve yenilmeyenleri ayırmaktır” ifadelerini kullandı. Üretim odaları ve araştırma laboratuarlarıyla çekirdek bir tesis haline gelen Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi hakkında bilgi veren Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gıyasettin Kaşık, “Burası doğal mantarların toplanıp kurutulduğu arşivlendiği ve teşhis edildiği bölümdür. Kütüphanemizde özel renkli resimlerden oluşan teşhis kitaplarımız bulunuyor. 700 türden 6 bin civarında mantar örneğimiz var. Hem bünyemizdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize, hem de Konya dışındaki üniversitelerden gelen araştırmacılara merkezimizde araştırma yapma imkânı sunuyoruz. Bu şekilde mantar çeşitliliğimizde zenginleşiyor. Aşağı katta bulunan laboratuarlarımızda araziden toplanan mantarları muhafaza etmek için kurutuyoruz. Daha sonra koruma altına almak için ilaçlıyoruz. Ardından cinslere göre alfabetik sırayla Fungaryumu’muzda yerlerine yerleştiriyoruz. Bünyemizdeki üretim ve kültür odaları, mantar saklama odaları ve arşivleriyle ülkemizdeki mantar çeşitliliğinin önemli bir kısmına sahibiz. Merkezimiz bu alanda araştırmacılara geniş imkânlar sunuyor” diye konuştu

SAĞLIK KURULUŞLARINA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR

Mantar konusunda merkezi danışmanlık hizmeti vererek sağlık kuruluşlarından gelen istekleri de karşıladıklarını belirten Prof. Dr. Kaşık, "Mantar zehirlenme vakalarında mantar türlerinin teşhisi ve zehirlenmeye sebep olan etken madde hakkında bilgi vererek, tedavi sürecine yardımcı oluyoruz. Hücre zehri ihtiva eden mantar grubundan bir zehirlenme olduğu takdirde doktorların, içerdeki zehir maddelerine uygun tedavi etmeleri gerekiyor. Çünkü mantarlar içerdikleri zehir türüne göre farklı zehirleme yapmaktadırlar. Doğru müdahale yapılmadığı takdirde ölümcül sonuçlara da neden oluyor. Bunun yanı sıra ülkemizde kültür mantarcılığının geliştirilmesi noktasında üretim yapmak isteyenlere, yetiştiricilikle ilgili her türlü yardım ve danışmanlık hizmetini veriyoruz" dedi

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE FAAL MERKEZİ SELÇUK’TA

Türkiye’nin en büyük ve faal Mantarcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi olduklarının altını çizen Prof. Dr. Kaşık şunları söyledi: “Merkezimize destek olan3 Prof, 2 YrdDoç, 1 uzman var. Bu kadar güçlü ve alt yapısı sağlam olan bir merkez Türkiye’de başka yerde yok. Sadece sistematik mikoloji değil, kültür mantarcılığı konusunda da çalışıyoruz. Komplike bir merkez olma yolundayız. Enstitü olmak için müracaatımızı yaptık. Senatomuzdan geçti, Yüksek Öğretim Kurumu’nda inşallah önümüzdeki dönemlerde enstitü olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu durumun bize artıları çok olacaktır”

TRÜF AŞILI FİDAN VE YERLİ MİSEL YETİŞTİRİLİYOR

Kilosu bin euronun üzerinde satışa sunulan Trüf Mantarı için alt yapının geliştirilmesi çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kaşık, “Meşe ağaçlarının köklerinde yetişen ve yer altından çıkan Trüf Mantarı fidan üretimi için sera yapımına başladıklarını, ilk fidan yetiştirme çalışmalarının merkezdeki büromuzda başladıklarını, şu an 300’ün üzerinde meşe fidanına sahip olduklarını ve sera bittiğinde fidanların daha iyi gelişmeleri için seraya aktarılacağını, bir yıl sonrada fidanların araziye taşıyacağız ve aynı zamanda fidan üretimine devam edilecek” dedi. Türkiye’de yerli Misel (mantar tohumu) üretimin ciddi anlamda yapılmadığını söyleyen Prof. Dr. Kaşık, kültür mantarlarının tohumu olan miseli ürettiklerini de ifade ederek, uzak doğuda yetişen mantarları Konya şartlarında üretmek istediklerini dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.