Yıllardır konuşulan ‘Alem’in yenisi takıldı

Şeklinden dolayı CHP amblemine benzetilen Şerafeddin Cami minaresindeki âlem değiştirildi. Yeni âlem hilal şeklinde oldu.

Yıllardır konuşulan ‘Alem’in yenisi takıldı

Konya Valiliği yanındaki Hükümet Meydanında bulunan Şerafettin Cami minaresindeki yıllardır olay konusu olan alem değiştirildi. Şerafettin Cami minaresindeki alemin 5 ok olması, 1930-40’lı yıllarda tek partili dönemde CHP tarafından konulduğu iddiası onlarca kez medyada gündeme getirildi. Alemin üzerinde 5 ok bulunurken, altıncı okun hava şartlarından dolayı düştüğü de iddialar arasında yer almıştı. Söz konusu alemin CHP tarafından 6 ok şeklinde yapıldığını bazı profesörler bile gündeme taşımıştı. Süreç içerisinde alemin kim tarafından ne maksatla yapıldığı belgelenememiş, 5 veya 6 ok olduğu zannedilen alemin değiştirilmesi de istenmişti. Bazı araştırmacılar ise, alemin üzerindeki 5 çubuğun İslam’ın 5 şartını temsil ettiğini de belirtmişti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve müze yetkilileri basında yer alan haberlerden dolayı alemde bulunan 5 çubuğun ne amaçla olduğunun kesinlikle bilinmediğini açıklamışlardı. Bir yıl önce restorasyonu başlayan Şerafettin Camindeki 5 oklu alem değiştirilerek yerine hilal şeklinde alem takıldı.

yillardir-konusulan-alemin-yenisi-takildi.jpg

ALAADDİN CAMİNİN ALEMİ DE DEĞİŞTİ

Alaaddin Tepesinde bulunan Alaeddin Camii’nin aleminde ise 6 ok şeklinde semboller de Şerafettin Camideki gibi yıllarca merak konusu olmuş ve birçok kez gündeme getirilmişti. Alaaddin Caminin de restorasyonun tamamlanmasıyla birlikte minaresindeki alem değiştirilerek yenisi takıldı. Konya’daki iki caminin minarelerinde bulunan olay alemlerin  değiştirilmesiyle tüm tartışmalar da sona erdi.

yillardir-konusulan-alemin-yenisi-takildi-001.jpg

ŞERAFETTİN CAMİ

Şerafettin Cami, ilk defa XII. yüzyılda Şeyh Şerafettin Mes'ud tarafından yaptırılmıştır. 1444'de Karamanoğlu II. İbrahim Bey tarafından onarılmıştır. 1636 da tamamen yıktırılarak Çavuşoğlu Mehmet Bey tarafından yeni bir camii inşa ettirilmiştir. 1881 de Konya eşrafının ve hayırseverlerin yardımıyla tamir edilmiştir. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2006 yılında yeniden restorasyonu yapılmıştır. Cami kesme taş duvarlı olup, duvarlarında yer yer Selçuklu devri mozaik çinileri görülmektedir. İbadet mekânını on adet payenin taşıdığı merkezi bir kubbe örtmektedir. Bu kubbe güneyden yarım bir kubbe ile desteklenmiştir. Mihrabın bulunduğu kısım da yarım kubbe ile örtülü olup, bu bölüm dışarıya taşkın şekildedir.  Caminin kuzeyinde altı mermer sütunun taşıdığı üzeri kubbeli, yedi bölüm halinde son cemaat yeri bulunmaktadır. Giriş kapısı mermer söveli olup, stalâktitlidir. Bu kapının dışında doğu ve batı yönlerinde de birer kapı daha açılmıştır. Caminin mihrap ve minberi mermerdendir. İç mekândaki yarım kubbeler tromplar ve merkezi kubbe XIX. yüzyılda yapılmış kalem işleri ile bezenmiştir.  Caminin tek şerefeli minaresi yapımından sonra, Osmanlı döneminde eklenmiştir. Camii gövdesi kesme taşlardan yapılmış olup, büyük bir kubbe ile örtülmüş. Kubbeyi 10 fil ayağı tutmakta, güneyinde bir yarım kubbe ile desteklenmektedir. Camiin içi yazı ve nakışlarla dekor edilmiş olup, mermer işlemeli minber ve mihrabı takdire değer birer sanat eseridir. Osmanlı Camii mimarisinin en mümeyyiz vasıflarından birisi olan cemaat yerine yer verilmiş olup, altı mermer sütun üzerine oturmuş yedi küçük kubbe ile örtülmüş.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.