Şehrimizde acilen endüstri 4.0 çalışma platformu kurulmalıdır

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Konya Şube Başkan Yardımcısı Ali Süzgün, Endüstri 4.0 çalışmaları hakkında açılamalarda bulundu.

Şehrimizde acilen endüstri 4.0 çalışma platformu kurulmalıdır

Başkan Süzgün, “Dünya ile rekabette Türkiye için hayati öneme sahip “Endüstri 4.0” veya “Dördüncü Sanayi Devrimi” olarak nitelenen kurgu ekonomik üretim modelleri tarihinin yeni trendi ve şuanda gelinen son durağıdır. İlk sanayi devrimi (1.0) ile su ve buhar gücünü kullanan mekanik üretim sistemleri, ikinci sanayi devrimi (2.0) ile elektrik gücü yardımıyla seri üretim sistemleri, üçüncü sanayi devrimi (3.0) ile dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve BT (bilgi teknolojileri) 'nin gelişmesiyle daha da otomatik üretim sistemleri hayatımıza girmişti. Şimdi ise Endüstri 4.0 ile siber-fiziksel sistemler, nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti kavramlarının kolektif bir bütünü olan yepyeni bir sistem hayatımızın bir parçası haline geliyor” dedi.

Küresel rekabette Endüstri 4.0’ın büyük önem taşıdığının altını çizen Başkan Yardımcısı Ali Süzgün, “Endüstri 4.0, dijital dönüşüm dinamiklerinden yola çıkarak geleceğin akıllı nesneleri ve onların etkileşimlerini her yönüyle hayatımızın içine sokuyor. Dolayısıyla dijitalleşmenin her alanda yoğun bir şekilde yaşandığı bu dönemde sanayicimiz bu durumun en çok etkilenenlerinden olacaktır. Çünkü bu dönüşüme uyumlu üretim yapmak zorunda olanlar onlardır. Sanayicimiz gelecekte rekabet güçlerinin yüksek olmalarını istiyorlarsa yaşanan bu dönüşüme acil ve hızlı bir şekilde uyum sağlamak zorundadırlar. Yani bu uyum için gerekli olan teknoloji, donanım ve insan alt yapısını bir an önce kendi bünyelerinde kurmalıdırlar.

Geleceğin dünyasında küresel rekabette önde olmak isteyen firmalar Endüstri 4.0’ı hayata geçebilmek için dijital dönüşümlerini tamamlamalıdır. Dijital altyapısını tamamlamamış ve şirket kültürünü dijitalleşmeyle uyumlu bir şekilde çalışacak hale getirememiş kurumların Endüstri 4.0’ı yakalayabilmesi çok mümkün gözükmemektedir” ifadelerini kullandı. Süzgün, “Kentimizde Endüstri 4.0 ile ilgili bilgilendirme amaçlı birçok kurum ve kuruluş kendi çevresine yönelik toplantı ve söyleşi faaliyetleri düzenlemektedir.

Bilgilendirme amaçlı çeşitli organizasyon ve toplantılar düzenlemek gerekli fakat maalesef bu yeterli değildir. Bu tür faaliyet ve çalışmalara kurumsal ve resmi bir işleyiş kazandırılmalıdır. Bu tür etkinlikler artık öyle bir noktaya ulaşılacaktır ki yapılanlar bir araya gelip hasret gidermenin ötesine geçemeyecektir. Konya sanayimizde bulunan firmaların Endüstri 4.0’a uyumluluk dereceleri sınıflandırılmalı ve bir envanter mutlaka çıkarılmalıdır. Sadece toplantılar yaparak birbirimizi ağırlamak çözümden ziyade zaman kaybına yol açacaktır. Firmalar özelinde çözümler geliştirilebilecek yollar bulunmalıdır yoksa iletişim çağında her firma internete girip konu hakkında bilgi alabiliyor fakat kendisine veya ürününe yönelik özel çözümler bulamıyor asıl mesele budur. Yapılması gereken somut adımlar atarak uygun olan firmalara yönelik özel ve etkili çözümler geliştirmektir. Arzulu firmaların hizmet satın alabileceği araçlar ve yöntemler bulunmalı ve geliştirilmelidir.

Endüstri 4.0 konusunda doğrudan sanayicimize yönelik çözüm üretmek tek bir kurum veya kuruluş için büyük bir meseledir. Bu yüzden gerek resmi gerekse sivil konunun uzmanı kişi, kurum ve kuruluşların bir araya getirilebileceği, Konya’nın alt yapısının tanımlanabileceği, değerlendirilebileceği, analiz edilebileceği, güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilebileceği, geleceğe yönelik vizyon ve misyonların belirlenebileceği, özel ve genel çözümlerin geliştirilebileceği bir ‘çalışma platformu oluşturulmalı ve çalışma grupları belirlenerek nokta atışı faaliyetlerini yürütmelidir. Konyamız’da bulunan konu ile ilgili resmi ve sivil bütün paydaşlar alt yapılarını seferber etmeli ve bu konuda bir seferberlik başlatılmalıdır” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.