Şeb-i Arus esnafın yüzünü güldürdü

Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü sebebiyle Konya’yı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler esnafın yüzünü güldürdü.

Şeb-i Arus esnafın yüzünü güldürdü

Mevlana'nın 744'üncü Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin başladığı 7 Aralık'tan bu yana  Bedesten  Çarşısında yoğunluk yaşanıyor. Başta müze etrafı ve Mevlana Caddesi olmak üzere şehrin muhtelif yerleri yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Bu yıl ki Şeb- i Arus törenlerinin işlerini çok olumlu etkilediğini söyleyen Bedesten esnafı Osman Emre Yat,  Konya’ya özellikle bu yıl çok yoğun turist akını olduğunu  belirtti.

“1- 17 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA  SATIŞLARIMIZDA CİDDİ BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Bedesten’in yenilenen yüzü ile beraber turistleri çektiğini ve müşteri potansiyelini artırdığını ifade eden Osman Emre Yat, “1- 17 Aralık tarihleri arasında ve sonrasında da satışlarımızda ciddi bir artış söz konusu olduğu için  işlerimiz çok iyi gidiyor. Ben Bedesten esnafı olarak satışlarımdan çok memnunum. Geçen seneye kıyasla turist sayısından ciddi bir artış söz konusu hayli artış var. Bu yıl Şeb- i Arus törenleri için Konya’da birçok etkinlik yapıldığı için esnaf rahat bir nefes aldı” diye konuştu.

“KONYA’YA ÖZGÜ YİYECEKLER TURİSTLER TARAFINDAN DAHA ÇOK  TERCİH EDİLDİ”

Hz. Mevlana’yı Anma etkinliklerine yerli ve yabancı turistler yarı yarıya geldiğini ifade eden Osman Emre Yat, “ Özellikle yurt dışından gelen turistlere baktığımız zaman en çok İranlı turistler Konya’yı ziyaret etti. Hızlı trenin  yapılması ile İstanbul, Ankara, Eskişehir’den ise yerli turist akını oldu. Diğer şehirlerle kıyasladığımız zaman Konya’da özellikle Bedesten çarşısı fiyatlardan yana iddialı bir pazardır. Çünkü piyasaya göre düşük fiyattan ürünler satıyoruz. Piyasaya göre hem imalat işini kendimiz yapıyoruz hem birçok tedarikçilerle çalışıyoruz  bu sebeple de  rekabet ortamımız artırıyor” şeklinde konuştu. En fazla hediyelik Mevlana ve akide hurma şekerini sattıklarını dile getiren Yat, özellikle  Konya’ya özgü yiyeceklerin turistler tarafından daha çok  tercih edildiğini söyledi.

Muhabir: Gamze Erdoğan 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.