Sayılar düşmüyor tedirginlik artıyor

Türkiye genelinde Kovid-19 salgınıyla mücadele devam ederken Sağlık Bakanlığının yayımladığı Kovid-19 Günlük Durum Raporunda Konya’nın yer aldığı Batı Anadolu Bölgesinde sayılar her geçen gün artıyor. Konyalıların da endişesi gün gün büyüyor

Sayılar düşmüyor tedirginlik artıyor

Türkiye genelinde Kovid-19 salgınına karşı mücadele devam ederken Ankara, Konya ve Karaman’ı kapsayan Batı Anadolu Bölgesindeki vaka sayıları her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından günlük yayımlanan Kovid-19 Günlük Durum Raporundaki 15 Eylül sonuçlarına göre vaka sayısı 438’e ulaştı. 14 Eylül’de 378, 13 Eylül’de 359, 12 Eylül’de 385, 11 Eylül’de 366, 10 Eylül’de 346 ve 9 Eylül’de 384 vaka sayısıyla Batı Anadolu Bölgesi en yüksek vaka sayılarının olduğu bölge oldu.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün yaptığı basın toplantısında da Konya’da yatak kapasitesini artırdıklarını dile getirdi.  Koca, Ankara'da son hafta günlük ortalama vaka sayısının, son ay günlük ortalama vaka sayısına göre artış oranının yüzde 38,84 olduğunu belirtti.

sayilar-dusmuyor-tedirginlik-artiyor-002.jpg

DÜBER: DİKKATSİZLİKTEN DOLAYI ENDİŞE DUYUYORUM

Konya ve Ankara, vakaların yüksek olduğu şehirler arasında bulunurken Konya’da yaşayan vatandaşlar ise bu durumdan oldukça çok tedirginlik duyduklarını dile getirdiler. Konyalılar, Konya’daki vakaların artmasının temel nedenini dikkatsizliğe ve umursamazlığa dayandırdılar. Üniversite öğrencisi Haydar Düber, kendisinin her ihtimali düşünerek dışarı çıktığını ve gerekli tüm tedbirleri aldığını söyledi. Dışarı çıkan herkesin aynı tedbiri almadığını dile getiren Düber, “İnsanlar, koronavirüse karşı dikkat etmiyorlar bu yüzden  endişe duyuyorum. Toplu taşıma araçlarına veya kalabalık yerlere girmek istemiyorum. Dışarda koluna maske takip gezen insanları gördüğüm zaman uyarmak zorunda kalıyorum” diye konuştu. 

sayilar-dusmuyor-tedirginlik-artiyor-003.jpg

HARMAN: İNSANLAR KORONAVİRÜSÜ CİDDİYE ALMIYOR

Lokanta esnafı olan Ali Harman isimli vatandaş ise, Mart, Nisan ve Mayıs ayında alınan tedbirlerin daha sıkı olduğunu dile getirdi. Haziran ayıyla birlikte insanlarda büyük bir gevşeme olduğunu söyleyen Harman, “Birçok insan koronavirüsü hâlen ciddiye almıyor. Yüksek vakaların olması dikkatsizlik ve umursamazlıktan kaynaklanıyor. Dükkanımda her türlü tedbiri alıyorum ve denetimler de sık sık yapılıyor. Bu denetimleri bizler gibi düşünenler desteklerken bazıları ise tepki gösteriyor. Virüsle mücadeleyi sadece polis ve sağlık görevlilerimiz değil toplum olarak bizlerde yapmalıyız” dedi.

sayilar-dusmuyor-tedirginlik-artiyor.jpg

ARAÇ: TOPLUMA KARŞI SAYGI ÖNEMİNİ YİTİRDİ

Konya’daki vaka sayılarının yüksek olmasından dolayı endişe duyduğunu dile getiren Zafer Araç isimli vatandaş, gerekli tedbirlerin insanlar tarafından alınmadığından yakındı. Toplumun bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Araç, “Virüse karşı insanlar artık birbirine saygılı olmayı unuttular. Son aylarda insanların davranışlarına bakıldığında artık koronavirüse alışılmış gibi davranılıyor. Kalabalık ortamlardan kaçınılmıyor, maske takılmıyor ve sosyal mesafeye uyulmuyor. İnsanların kurala uyması polis zoruyla sağlanmaya çalışılıyor. Maske takılmasını kontrol etmek polislerimizin işi değil vatandaşlarımızın asli görevidir. Fakat bu bilinçte olmadığımız ve kurallara uyulmadığı için vakalar artıyor” dedi.

sayilar-dusmuyor-tedirginlik-artiyor-001.jpg

ERTÜRK: TEMASTAN KAÇINIYORUM

Sporcu olduğunu söyleyen Metehan Ertürk ise kendisini sağlıklı hissettiğini ve virüsten korkmadığını dile getirdi. Koronavirüsten korkmamasına rağmen tedbirlerini sürekli olarak aldığını söyleyen Ertürk, “İnsanlarla yakın temastan kaçınıyorum ve hijyene dikkat ediyorum. Kendimi sağlıklı hissettiğim için ve tedbirlere uyduğum için endişe duymuyorum” diye konuştu. Öte yandan Konya’da kalabalık olan cadde ve meydanlarda gün boyunca emniyet birimlerinin maske ve sosyal mesafe kontrolü yaptıkları görüldü. Polis ekipleri, maske takmayan vatandaşları sürekli uyararak maske takmalarını sağladı. Maskesi olmayan bazı kişilere ise yasal işlem yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.