Şanlı Zaferin 949. Yılı Kutlu Olsun

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Bitlis'in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi'nin 949'uncu yıldönümü etkinliklerine katıldı. Malazgirt Zaferi’nin coşkusunu yerinde yaşayan Başkan Altay, tarihi şanlı zaferlerle dolu Türk milletinin en büyük zaferlerinden olan Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümünü kutlayarak, Sultan Alparslan ve yiğit ordusunun her ferdini rahmetle yâd ettiklerini belirtti.

Şanlı Zaferin 949. Yılı Kutlu Olsun

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümünü kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Bitlis'in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıldönümü etkinliklerine katılan Başkan Altay, Ahlat’taki büyük coşkuya ortak oldu.

Malazgirt Zaferi'nin tarihi şanlı zaferlerle dolu milletimizin en büyük zaferlerinden biri olduğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “26 Ağustos 1071 tarihi, dönemin küresel gücü Bizans’ı dize getiren Türklerin diriliş destanıdır. Malazgirt; dünyayı zulümle yönetenlerin, adaleti yeryüzüne yaymaya çalışan imanlı bir millet karşısında almış olduğu en büyük hezimettir.

26 Ağustos 1071’de Cuma namazını kıldıktan sonra “Ölürsem kefenim olsun” dediği beyaz kıyafetini giyinen Sultan Alparslan’ın “Burada Allah-u Teala’dan başka bir sultan yoktur. Emir ve kader O’nun elindedir. Bu sebeple benimle birlikte cihat etmekte veya benden ayrılmakta serbestsiniz.” hitabıyla başlattığı cenk, onun olduğu kadar onunla birlikte hak davaya inanan yiğitlerin de zaferidir.

Sultan Alparslan’ın açtığı kapıdan Anadolu’ya girenler, bir daha dönmemek üzere bu değerli toprakları kendilerine yurt edinmişlerdir. Selçuklu ile can bulup Osmanlı ile güçlenen medeniyetin son temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti, o kutlu mirasın sahibi olarak bugün geleceğe sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Malazgirt yenilgisini hazmedemeyenlerin bin yıldan bu yana oynadıkları oyunların tamamı boşa çıkarılmıştır. Günümüzde de çeşitli bahanelerle ülkemizi köşeye sıkıştırmak isteyenler bilmelidirler ki, bu millet yeni Malazgirt Destanları yazacak güç ve kudrete sahiptir.

949. yıldönümünde Malazgirt’in şanlı sultanı Muhammed Alparslan Han’ı ve yiğit ordusunun her ferdini rahmetle yâd ediyorum. Mekânları cennet, mevkileri âli olsun. Açtıkları yolda millet olarak yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.