Salarlı kapalı sistem sulama tesisi işletmeye alındı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ve KOP İdaresi işbirliğiyle Meram ilçesi Salarlı Yaylası’nda 50 hanenin faydalanacağı 5 bin 600 metre hat uzunluğu olan kapalı sistem sulama tesisi projesini hayata geçirildi. Bu tesisle beraber 125 hektar alan suyla buluştu.

Salarlı kapalı sistem sulama tesisi işletmeye alındı

Konya şehir merkezinde ve 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu çerçevesinde sorumluluk alanına giren mahallelerde su ve kanalizasyon hizmetlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, tüm bunların yanında tarımsal sulama konusunda da projeler üretiyor.

salarli-kapali-sistem-sulama-tesisi-isletmeye-alindi.jpg

Bu kapsamda boşa akan suları damla sulama marifetiyle tarım arazilerine yönlendiren sistemlerle alakalı çalışmalar yapan KOSKİ, geçimini topraktan sağlayan vatandaşların yüzünü güldürecek kapalı sistem sulama tesislerini basınç testlerinin ardından bir bir devreye alıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, KOP İdaresi işbirliğiyle tarımsal sulamada su kaybını en aza indiren ve tarımsal üretimin artırımına yönelik büyük katkı sağlayan modern kapalı sistem sulama tesisini Meram ilçesi Salarlı Yaylası’nda faaliyete geçirdi. 

salarli-kapali-sistem-sulama-tesisi-isletmeye-alindi-001.jpg

Bölgedeki 50 hanenin faydalanacağı tesis için 5 bin 600 metre hat boyu olmak üzere 160 ve 200 milimetre çaplarında polietilen borular kullanıldı. 1 adet de su bendinin yapıldığı tesis projesi çerçevesinde 125 hektar alan suya kavuşturuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.