Vatandaş vakadan esnaf yasaktan korkuyor

Konya’da her geçen gün Kovid-19 vaka artışı devam ederken vatandaşlar ve esnaflar kötü gidişatın bir an önce durmasını istediler. Vatandaşlar, birçok alanda kurallara uyulmadığını dile getirirken, esnaflar ise yasakların artmasından dolayı endişe içinde olduklarını vurguladılar.

Vatandaş vakadan esnaf yasaktan korkuyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Kovid-19 Günlük Durum Raporunda Konya Bölgesindeki rakamlar korkutucu boyutlara ulaştı. Konya, Karaman ve Ankara’nın yer aldığı Batı Anadolu Bölgesinde 1 Eylül’deki vaka sayısı 390’a ulaştı. Bu sayı 12 bölge içinde birinci sırada yer aldı. İkinci sırada ise 219  vaka sayısı ile Orta Anadolu Bölgesi yer aldı. Türkiye’de ve Konya’da Kovid-19 vaka sayıları artmaya devam ederken vatandaşlar ve esnaflar bu durumdan dolayı endişeli olduklarını söylediler. Türkiye’nin en çok vaka sayısının görüldüğü Konya’da vatandaşlar, kurallara yeterince riayet edilmediğini söylerken esnaflar ise sokağa çıkma kısıtlamasının gelmesi ve işletmelerinin kapatılmasından korktuklarını dile getirdiler.

vatandas-vakadan-esnaf-yasaktan-korkuyor.jpg

VATANDAŞLAR KURALLARA UYMAYANLARA TEPKİLİ

Konya’da vaka sayılarının artış göstermesiyle birlikte vatandaşlar da durumdan oldukça rahatsız olduklarını söylediler. İşçi emeklisi Benze Bozkır, kurallara uyulması konusunda birçok eksiklik bulunduğunu dile getirdi. Valilik ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararlara birçok alanda uyulmadığını söyleyen Bozkır, “Mart, Nisan ve Mayıs ayında herkes kurallara uyuyordu. Yazın gelmesiyle birlikte büyük bir gevşeklik başladı ve vakalar her geçen gün arttı. Öncelikle herkesin kendi sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. “Bana bir şey olmaz” düşüncesi çok sakıncalı bir düşüncedir. Böyle düşünen kişilerde hastalığın belirtisi görülmeyebilir fakat aynı kişi bir başkasına bulaştırdığında bu insanın ölümüne neden olabilir. Bunun için herkesin önce kendine sonra topluma karşı duyarlı olması gerekiyor. Eğer vakalar artmaya devam ederse yasaklar ve tedbirler artacak. Bundan en başta bizler zarar göreceğiz.  Fakat insanlarımız hastalığı çok önemsemedikleri için bazı yaptırımların alınması gerekiyor. Kolluk kuvvetleri her an sokaklarda ve caddelerde olmalı. İş yerleri denetlenmeli, toplu taşıma araçları kontrol edilmeli. Yine valilik tarafından alınan kararlara harfiyen uyulmalı. İnsanlarımız bu kadar sorumsuz davranmaya devam ederse bu vakanın kış aylarında daha büyük felaketleri getireceğini düşünüyorum” dedi.

vatandas-vakadan-esnaf-yasaktan-korkuyor-001.jpg

ESNAFLAR, İŞLETMELERİNİN KAPATILMASINDAN KORKUYOR 

Mart ayından mayıs ayı sonuna kadar Türkiye’de birçok tedbir alınmış ve bunun neticesinde ticari hayat durma noktasına gelmişti. Bu dönemde esnaflar son yılların en kötü durumunu yaşamış, hükümetten maddi destek istemişti. Vaka sayılarındaki artışların son dönemde yükselmesi esnafı yeniden telaşlandırmaya başladı. Esnaflar vaka sayılarının düşmemesi durumunda yeniden yasak ve tedbirlerin gelmesiyle işletmelerinin geçici olarak kapatılmasından korktuklarını dile getirdiler. Bereket Çayevi İşletme Sahibi Kıramettin Demirbacak, vaka artışlarının biran önce durdurulması gerektiğini söyledi. Vakaların artmasıyla birlikte lokanta, çay ocağı ve dinlenme yerlerinin ilk önce kapatılacağını hatırlatan Demirbacak, “3 aya yakın bir süre işletmelerimiz kapalı kaldı. Bu süreç içinde birçok sıkıntı çektik. Vaka artışlarının durması için herkesin kurallara tam riayet etmesi gerekiyor.” dedi. Rampalı Çarşı’daki kitapçı esnaflarından Metin Buga ise, okulların uzaktan eğitim yapmasıyla birlikte işlerinde yeniden canlılık yaşandığını dile getirdi. Buga, vaka sayılarının artmasında büyük endişe duyduklarını da dile getirerek, yasakların tekrar gelmesini istemediğini belirtti. Buga özellikle Konya’daki vaka sayılarına dikkat çekerek, “Önümüzdeki dönem ikinci dalga olarak bahsediliyor. İkinci dalga döneminde yasaklar tüm illerde değil vakanın yüksek olduğu illerde uygulanacaktır. Konya’da da vakalar yüksek olduğu için hepimizin dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu. 

vatandas-vakadan-esnaf-yasaktan-korkuyor-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.