Pandemi ekonomiyi ve inşaat sektörünü küçülttü

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Başkan Yardımcısı Mustafa Erbeyi, koronavirüs salgınının 2020 yılında ciddi ekonomik daralma yarattığını söyledi.

Pandemi ekonomiyi ve inşaat sektörünü küçülttü

Mustafa Erbeyi, dün açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarına göre Türkiye ekonominin 2020 yılı ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldüğünü belirterek, “İnşaat sektöründe yaşanan daralma yüzde 2,7 olarak açıklandı. Birinci çeyrekte daralama yüzde 1,5 iken ikinci çeyrekte daralmadaki artış devam etti. Ekonominin lokomotif sektörü olarak anılan inşaat sektörünün yaşadığı sıkıntıların üçüncü çeyrekte yaz aylarında yaşanan hareketlilikle daha düşük rakam çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Hizmet sektöründe yüzde 25, sanayi sektöründe ise yüzde 16.5 daralma yaşandığına dikkat çeken Mustafa Erbeyi, ikinci çeyrekte daralmanın daha fazla olmasını haziran ayındaki kredi kampanyalarının önlediği ifade etti.  Türkiye ekonomisinin 2001 ve 2008 krizlerinden sonra üçüncü kez sert bir daralma yaşadığını vurgulayan Mustafa Erbeyi şöyle konuştu: “2020 yılının ilk çeyreğinde koronavirüs vakalarının geç görülmesi ve ekonomik aktivitedeki toparlanma ile yüzde 4,4 büyümüştü. Salgındaki hasta vakalarının artması çok sayıda işyerinin faaliyetlerini olumsuz etkiledi. Nisan ve Mayıs aylarında ekonominin yavaşlamasına neden oldu. Pandemi nedeniyle 2020 yılı dünya ekonomisi için çok kötü bir yıl oldu. Dünyada üretim durdu, ülkeler kapılarını kapattığı için dünya ticareti daraldı, seyahat kısıtlamaları nedeniyle turizm adeta çöktü. Bu nedenle, dünyada tüm makroekonomik beklentiler aşağı doğru revize edildi. Türkiye'den çok daha büyük ekonomilere sahip olan ABD ikinci çeyrekte yüzde 32, Almanya yüzde 10 daraldı.”

Kutu GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım yüzde 4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı. Sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18 azaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.