Özel öğrenci yurt sahiplerinden Rektörlere ziyaret

Konya’daki 3 kamu üniversitesinin Kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim güz döneminin uzaktan eğitimle yapılacağı kararının alınmasının ardından özel öğrenci yurdu işletmecileri rektörleri ziyaret ederek sıkıntılarını ve taleplerini bildirip bir mektup sundular.

Özel öğrenci yurt sahiplerinden Rektörlere ziyaret

Kovid-19 salgınında vaka sayılarının son zamanlarda artmasının ardından Konya’daki Selçuk Üniversitesi (SÜ), Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) yeni dönemde  eğitimin uzaktan eğitimle yapılacağını açıkladılar. Konya’da 118 bin 762 öğrencisi olan üç kamu üniversitesinin bu kararı almasının ardından özel öğrenci yurt işletme sahipleri de Rektörleri ziyaret ederek bunun yaratacağı sorunları ve taleplerini ilettiler.

ozel-ogrenci-yurt-sahiplerinden-rektorlere-ziyaret.jpeg

Özel yurt işletmecilerinden oluşan heyet, ilk olarak SÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ile Rektörlük binası önünde ayaküstü görüştü. Heyeti daha sonra KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, rektörlük toplantı salonunda ağırladı.

ozel-ogrenci-yurt-sahiplerinden-rektorlere-ziyaret-001.jpeg

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu’nun yerinde olmaması neticesinde, rektör yardımcıları ile de görüşemeyen heyeti, NEÜ Genel Sekreteri Abdullah Ecevit Öksüz kabul etti. “Bizler özel öğrenci yurtları sahipleri olarak, yurtlarımızda çalıştırdığımız müdürlerimizden, müdür yardımcılarımızdan, yönetim görevlimizden, kat sorumlusu, kahvaltı sorumlusu, temizlik sorumlusu, güvenlik sorumlusuna kadar binlerce vatandaşımıza istihdam sağlamaktayız” diyen Özel Yurt İşletmecileri,  “Tabii ki içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en önemli konunun sağlık olduğu düşüncesiyle birlikte; pandemi sürecinin eğitimi ertelemekle ortadan kalkacağı düşüncesini sürece katkı olarak da görmemekteyiz. Çünkü bu süreç, “maske-mesafe-hijyen” kurallarıyla birlikte normal hayatın akışını da engelleyecek düzeye gelmemelidir. Ülkemizde onlarca üniversite, YÖK’ün tavsiyesi doğrultusunda “hibrit eğitim sistemini” seçerken, aynı zamanda bu “hibrit” modelin bahar döneminde geçileceği söylenilen yüz yüze eğitimde de önlemlerin bir değerlendirmesi ve hazırlığı olacağı düşüncesini de göz ardı etmedikleri aşikardır” dediler.Görüşmelerde, heyetlere cevaben  konunun sadece kendi üniversiteleriyle alakalı olmadığı, YÖK’ün alacağı veya Sayın Cumhurbaşkanı’nın alacağı bir karar doğrultusunda hareket edecekleri ifade edildi. 2. dönem için duruma göre tekrar bir değerlendirmenin muhakkak yapılacağı da belirtildi.  - Ferit Hepokur

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.