Özel öğrenci yurt işletmecileri destek bekliyor

Kovid-19 salgınından etkilenen özel yurt işletme sahipleri, hükümetten destek beklediklerini belirttiler. TÜYİSEN Başkanı Ahmet Baydar ve birçok yurt işletmecisi özel yurtların kapanma aşamasında olduğuna değindi.

Özel öğrenci yurt işletmecileri destek bekliyor

ozel-ogrenci-yurt-isletmecileri-destek-bekliyor-004.jpgTüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınından dolayı üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması özel öğrenci yurtlarını kapatma noktasına getirdi. TÜYİSEN Başkanı Ahmet Baydar, Damla Özel Öğrenci Yurtları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Bekdik, Kıvılcım Özel Öğrenci Yurtları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Küçük ve Yurt-Der Başkanı Ahmet Kantemiz hükümetten özel yurtların ayakta kalması ve ülke ekonomisine katkı  vermeyedevam etmesi için destek istediklerini belirttiler.

TÜYİSEN BAŞKANI BAYDAR’DAN DESTEK ÇAĞRISI

Tüm Özel Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Genel Başkanı Ahmet Baydar, hükümetten özel yurtlar için destek beklediklerini söylerken, özel yurt işletmecilerine de birlikte hareket etme çağrısında bulundu.  Genel Başkan Baydar,  pandemi nedeniyle özel yurt işletmelerinin kapılarına kilit vurarak bitme noktasına geldiklerine dikkat çekerek hükümetten destek talebinde bulundu. Baydar, ayrıca özel yurt işletme sahiplerine de seslenerek, birlikte hareket edilerek bu zor süreçten en az zararla çıkılabileceğini belirtti. TÜYİSEN Genel Başkanı Ahmet Baydar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel yurt işletmecilerinin pandemiden dolayı yaşadıkları sorunları dile getiren, destek talebinde bulundukları bir mektup gönderdiklerini ifade etti. Mektupta; sektör olarak artık dayanabilme güçlerinin kalmadığını ifade ettiklerini belirten Genel Başkan Baydar, “Yurtların yüksek kira giderlerini karşılayamaz duruma gelmesi, sayıları 10 bine varan personel istihdamını sürdüremeyecek durumda olmamız, her geçen gün işletmelerimizin tek tek kapılarına kilit vurmalarına neden olmaktadır. Kiracısı olduğumuz yurt binalarının sahipleri ile mart ayından bu yana gelirlerimizin tamamen durmuş olmasından dolayı kira ödemelerimiz konusunda ihtilafa düşmüş bulunmaktayız. Birçoğumuza tahliye davaları açılıp, icra takipleri başlatılmıştır. Sektör olarak içinde bulunduğumuz bu zor koşulların altından kendi imkânlarımızla kalkalabilecek durumda değiliz. Neredeyse tamamen yok olma noktasındayız. Devletinin yanında, milletinin hizmetinde olan bu sektörün ayakta kalarak, vergi ödemeye devam edebilmesi için acil olarak desteğe ihtiyacımız vardır. 2 yıl ertelemeli faizsiz kredi desteği ile ilerleyen süreçte kapasitelerimizle orantılı olarak hizmet vereceğimiz öğrenci sayısına göre teşvikte bulunulması gibi tedbirlerle sektörümüz ülke ekonomisine olan katkılarına devam edebilecek duruma gelebilecektir” dedi.

ozel-ogrenci-yurt-isletmecileri-destek-bekliyor-001.jpg

YURT SAHİPLERİ: ZOR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Damla Özel Öğrenci Yurtları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Bekdik, yurt işletmecileri olarak zor bir dönemden geçtiklerini dile getirdi. Özel öğrenci yurt sektöründe binlerce kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Bekdik, “Özel yurt işletmecileri olarak karşılaşacağımız en zor dönemden geçiyoruz. Binlerce kişinin istihdam edildiği sektörümüze acilen can suyu verilmeli” diye konuştu.

Kıvılcım Özel Öğrenci Yurtları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Küçük, özel öğrenci yurtlarına kira ve maddi destek sağlanması gerektiğini söyledi. Küçük, yeni dönemde birçok kurumun kapanacağına da dikkat çekerek, sektörün en öncelikli destek yapılacak alanların başında olduğunu söyledi. Yurt-Der Başkanı Ahmet Kantemiz, sektörün ciddi oranda sıkıntılar çektiğini dile getirerek, hükümetin özel yurtların ayakta kalması için destek vermesi gerektiğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.