Öyle bir ordu ki komutanı rahmet elçisi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi tarafından Mekke’nin Fethinin 1387. yıl dönümü vesilesi ile “Mekke’nin Fethi ve Kudüs’ün Fethi” programı gerçekleştirdi. Burada bir konuşma yapan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, "Bu fethi gerçekleştiren ordunun askerleri ise Peygamber Efendimizin sahabeleridir. Öyle bir ordu ki komutanı rahmet elçisidir" diye konuştu.

Öyle bir ordu ki komutanı rahmet elçisi

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fetih programı, mehter takımının konseriyle başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program, Mekke’nin Fethi konulu sinevizyon gösterisiyle devam etti. Etkinlik kapsamında Hafız Abdullah Altun Kur'an tilaveti gerçekleştirilirken, salonda yapılan Kudüs temalı kareografi büyük beğeni topladı. Ayrıca programda Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye'nin görüntülü mesajı büyük alkış aldı.

MEKKE'NİN FETHİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Kudüs ve Mekke Fethi etkinliklerinin birçok yerde yapıldığını belirterek, “Kudüs’ün fethi ve Mekke’nin fethi sadece burada yapılmıyor. Şu anda Türkiyemizin 81 ilinde yüzlerce noktada, dünyanın birçok bölgesinde Kudüs'ün fethi ve Mekke’nin fethiyle yanan insanlarımız Allah'a hamdolsun salonları hınca hınç doldurdular. Şükürler olsun gazamız mübarek olsun. Bugün burada ikinci olarak ortaya koyduğumuz bu etkinliğimiz, çalışmamız 40 yıldan fazladır yaptığımız Dünya’nın en önemli, en kıymetli olaylarından bir tanesi olan Mekke’nin fethini kutlamak, konuşmak, anlamak noktasında toplanmış bulunuyoruz. Mekke’nin fethi çok önemli. Bu Mekke’nin fethini gerçekleştiren ordunun bizati komutanı Efendimizdir. O açıdan Mekke’nin fethi bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

MEKKE'NİN FETHİ'Nİ KUTLAMAMIZIN GAYESİ...

Mekke'nin fethinin İslam peygamberi Hazreti Muhammed'in komutasında gerçekleştirildiği için son derece önemli olduğuna vurgu yapan Turhan, "Bu fethi gerçekleştiren ordunun askerleri ise Peygamber Efendimizin sahabeleridir. Öyle bir ordu ki komutanı rahmet elçisidir. Biz böyle bir fethi kutluyoruz. Her yıl böyle bir etkinliği düzenlediğimiz zaman bir şey çok tartışılıyor. 'Yılbaşı günü Mekke'nin fethini niye kutluyorsunuz' diyorlar. 'Yılbaşına alternatif olarak mı yapıyorsunuz' deniliyor. Şunu ifade etmek isterim. Bizim temel iki kaidemiz var. Türkiye'de ve dünyada yılbaşında kutlamalar oluyor. Sokaklarda çamlar süsleniyor. Bize Batının zihniyetini yerleştirmeye çalışıyorlar. Ancak biz inançlı insanlarız ve inandığımız gibi yaşamak zorundayız. Mekke'nin fethini kutlamamızdaki asıl gayemiz gençlerin bu yanlışa düşmemesi içindir" ifadelerini kullandı.

MEKKE'NİN İLK FATİHİ HZ. MUHAMMED'DİR!

AGD Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak ise, "Bugün hep beraber ümmetin emaneti olan iki şehrimizle alakalı bir fetih kutlamasını idrak ediyoruz. İlk fetih Mekke’nin fethi ilk fatih Hazreti Muhammed’dir. Hem Mekke’nin fethini hem de Kudüs’ün fethini hep beraberce idrak ediyoruz. Bugün Hazreti Muhammed’in miracın beşiği olan fethi kutluyoruz. Hazreti Ömer’in emaneti, Selahaddin Eyyubi’nin emanetini, Abdülhamid Han’ın emaneti, rahmetli Erbakan hocamızın emanetini, Mekke’nin ve Kudüs’ün fethini kutluyoruz” dedi.

Program daha kum sanatı gösterisi, Hafız Osman Bostancı’nın Kur'an okuması, Ammar Acarlıoğlu, Siyer Nebi ödül töreni ve umre kurası ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler