NEÜ ve KOP Arasında ‘KOP Okuyor’ Projeleri Protokolleri İmzalandı

‘KOP Okuyor’ Projesi kapsamında Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında, “7'den 77'ye UNİKOP Sesli Kütüphane” ve “Kişiye Özel Kitap Önerme Akıllı Uygulaması (KitApp) (KOP-KitApp)” konularında işbirliği yapılacak.

NEÜ ve KOP Arasında ‘KOP Okuyor’ Projeleri Protokolleri İmzalandı

KOP bölgesinde okuma kültürünün artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacını taşıyan projelerin protokol imza törenine NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ve yetkililer katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, “KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölgenin farklı alanlardaki ihtiyaçlarına yönelik projelere destek vermek üzere özel çalışmalar yürütmekte. Bunlardan bir tanesi de okuma kültürü konusunda farkındalık oluşturmak ve farklı kesimlerin okuma alanlarındaki güçlüklerini ortadan kaldırmak üzerine. Eğitim fakültesindeki hocalarımızın da katkısıyla üniversitemiz ve KOP İdaresinin birlikte yürüteceği bu proje bir yıl içerisinde ses getirecek bir projeye dönüşebilir. Bu tür projeler bir yerde başladığında örneklik teşkil ediyor. Başarılı olduğu takdirde devamı ülke geneline yayılır diye düşünüyoruz. Hem kültürümüzün kaybolmaya yüz tutan özellikteki değerlerini gençlere kazandırmak hem de okuma alanında kişiye özel kitap önerme, kitap okuma alanlarında bir farkındalık oluşturmak üzere toplumun farklı kesimlerinden gelen talepleri değerlendirerek üniversitemizin imkanları çerçevesinde KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın da desteğiyle birlikte bu projeyi hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ise, NEÜ ile protokol kapsamında yapılacak ilk işbirliğinin imzasını atmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, “KOP Bölgesinde okuma kültürünü artırmak amacıyla KOP Okuyor Projesi’ne 2016 yılında başladık. KOP ilimiz olan 6 ilde başladığımız çağrı programına hepsi kamu kuruluşu olmak üzere 683 proje başvurusu geldi. Bunlardan 75 tanesini destekledik. Bu yıl da özellikle geçen yıl çağrı programı uyguladığımız illerde daha büyük ölçekli güdümlü projeleri desteklemek için bir çalışma başlattık. Bu sene hem güdümlü hem de geçen sene çağrıya çıkamadığımız Kırşehir ve Kırıkkale’de yaptığımız çağrı programlarıyla beraber toplam 44 projeyi destekleyeceğiz. Bu sayede KOP Okuyor Projesi kapsamında toplam desteklediğimiz proje sayısı 119’a, tahsis ettiğimiz kaynak da 7.7 milyon liraya ulaşmış olacak. Konya ilimiz için proje kapsamında bu yıl yaklaşık 1.4 milyon liralık bir proje bütçesi tahsis edilecek. Sesli Kütüphane, KOP Bölgesi Üniversiteler Birliğindeki üniversitelerimizin hepsinin ortak kullanımına yönelik bir proje olarak tasarlandı.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokoller imzalanarak ‘hayırlı olsun’ temennilerinde bulunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.