NASA tarafından onaylı yatak ‘Visco’

Ketenli Halı Mobilya Satış Koordinatörü Kudret Sıtmapınar visco yatakların sağlığa faydaları hakkında bilgi verdi.

NASA tarafından  onaylı yatak ‘Visco’

Visco  yatakların  medical bir ürün olduğunu söyleyen Kudret Sıtmapınar  bu yatakların  doktorların tavsiyesi üzerine  satıldığını belirtti.  Visco adı verilen malzemenin bir sünger çeşidi olduğunu ifade eden Sıtmapınar, “Visco Hindistan’da yetişen bir ağacın suyundan dökülen süngerdir. Bu sünger çeşidi öncelikle NASA tarafından üretilmiş ve ilk olarak bu malzeme astronot koltuklarında denenmiştir. Uzaya fırlatılan astronotun beli basıncın etkisiyle kırılmasın diye  koltuğunun içerisine bu malzeme koyulmuştur. Bu denemede başarılı sonuç elde edilince  bu  malzeme yatak olarak insanların hizmetine sunuldu” dedi.

“KAN DOLAŞIMI RAHATÇA SAĞLANDIĞI İÇİN  BEL AĞRISINI ENGELLİYOR”

Bu yatağı piyasa da herkesin alıp kullanabileceğini söyleyen Kudret Sıtmapınar, daha çok bel ağrısı çeken insanların   doktor tavsiyesi ile  bu yatakları aldığını belirtti. Sıtmapınar, “İnsan vücudu 8 saatlik bir uykuda kendini toparlayabildiği halde bu yatakta yattığı zaman 5- 6 saat gibi bir uykuyla kendini rahat ve dinç hissederek uyanıyor. Bu yatağı  diğer yataklardan ayrılan özellik mesela  yaylı yatakların içerisindeki malzemeler demirden yapıldığı için bu yataklar ne kadar düzgün olursa olsun yaylar zamanla dışarıya doğru çıkabiliyor.  Bu sebeple yatakların kenarlarının açılması, bozulması ve yayların zamanla bozulup çökmesi ile rahat bir uyku sağlanamıyor. Yani yaylı yataklar zamanla bozulma riski taşıyabiliyor”dedi.  İnsan vücudunun yatağa değil, yatağın insan vücuduna uyması gerektiğinin altını çizen Sıtmapınar, “Yatak zincir kemiklerimizin boşluklarını doldurmalı çünkü  yatak  omurgamızı kavrayınca kan dolaşımı rahatça sağlandığı için  bel ağrısına engelliyor ve  insanların kalkarken yorgun kalkmıyor.  Yaylı yatakların hiçbirinde bu özellik bulunmuyor. Bu özelliği biz  visko yataklar ile sağlıyoruz” diye konuştu.

“ODA SICAKLIĞINA GÖRE YATAK KENDİSİNİ AYARLAYABİLİYOR”

Türkiye’de ilk defa visco  yatakların  yüzünün yıkanabildiğini  ifade eden Sıtmapınar, “ Yatak akıllı ve yani hafıza özellikli  kış aylarında soğuk havalarda taş gibi sert iken ısındıkça yumuşayabiliyor. Oda sıcaklığına göre yatak kendisini ayarlayabiliyor” diye belirtti. Medikalciler ve hastanelerin visko yatakları tercih ettiğinin altını çizen Sıtmapınar, “Bu yataklar daha çok  ameliyat sonrasında kullanıyor. Sadece hastaneler değil normal sıradan  bir insanlar da  bu yatakları  alabiliyor. Her insan farklı kilo da olduğu için kilolarına uygun yatak veriyoruz. Çok terleyen insanlar için su geçirmez alez vererek bu sorunun önüne geçebiliyoruz. 15 yıl önce Türkiye piyasasına giren visco yataklar  Avrupa’ya ihraç edildiği için  yuvarlak silindir biçiminde bize geliyor. İnsanlar bu yatağı aldığı zaman onların evinde bu yatakları  açıyoruz. Türkiye’de ilk defa bu şekilde yatak  satılıyor normal yataklar gibi açık satılmıyor. Diğer yataklardan farkı taşıma konusunda avantaj sağlıyor. Bide ihraç edildiği için kolay taşınabiliyor” şeklinde konuştu.

Nuhabir: Gamze Erdoğan 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler