'Marketler esnafımızı zor durumda bırakıyor'

Konya Pazarcılar Odası Başkanı Yasin Aktaş, “Büyük market zincirleri haftanın belirli günlerinde özellikle yakınlarındaki pazarın gününe de denk gelecek şekilde indirim günleri düzenleyip esnafımızı zor durumda bırakmaktadır. Market önleri satışlarının düzenlenmesini istiyoruz” dedi

'Marketler esnafımızı zor durumda bırakıyor'

marketler-esnafimizi-zor-durumda-birakiyor.jpgKonya Pazarcılar Odası, Ticaret Bakanlığı’na market önleri satışlarının yasaklanması hakkında yazı gönderdi. Konya Pazarcılar Odası Başkanı Yasin Aktaş ve Genel Sekreter Süleyman Üstün’ün imzasını taşıyan yazıda, “2020 yılında çıkan ve halen günümüzde devam eden koronavirüs (Covid-19) tüm sektörlerde olduğu gibi pazarcılık mesleğini de olumsuz yönde etkilemiştir. Hükümetimiz virüsün hızını kesme adına hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulamış ama market vb. işyerlerini belirli saat dilimlerinde açık bırakmıştır. Pazarcı esnaflarımız hükümetimizin uyguladığı tedbirlere ellerinden geldiğince uymakta ve gerekli fedakarlıkları yapmaktadır. Ancak büyük market zincirleri olsun veya diğer market tarzı yerler pazarcılarımızı hiçe sayarak market önlerini de pazara çevirip satış yapmaktadır. Haftanın belirli günlerinde özellikle yakınlarındaki pazarın gününe de denk gelecek şekilde indirim günleri düzenleyip esnafımızı zor durumda bırakmaktadır. Defalarca kez ilgili kurumlardan ikaz almalarına rağmen cezai müeyyidelerin yetersiz olduğundan dolayı bu şekilde satış yapmaya devam etmektedirler. Esnaflarımız bizlere mağduriyetlerini bildirerek artık dayanacak güçlerinin kalmadığını ve hükümetimizden bu market önü satış yasakları ile ilgili gerekli adımları ivedilikle almalarını istemektedir. Yukarıda arz ve izah ettiğimiz üzere marketler ile ilgili düzenlenecek yeni kanunda market önleri satışlarına gerekli düzenlemelerin getirilmesini esnaflarımız adına arz ederiz” ifadeleri kullanıldı.

“HAFTA SONU MARKETLER KAPATILSIN”

Öte yandan Konya Pazarcılar Odası geçtiğimiz gün Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan vaka sayılarının düşmesi için hafta sonu açık olan marketlerin kapatılmasını istedi. Konuya ilişkin Konya Pazarcılar Odası’ndan yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını nedeniyle devletimiz tarafından alınan tedbirlerin ülke genelinde vakaların 8 ile 9 bin arasına düşmesine fayda sağlamıştır. Fakat ilimiz Konya maalesef çok fazla risk teşkil eden kırmızı renkte bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi Cumartesi-Pazar kısıtlamalarından muaf olan marketler-market zincirleri-pastaneler-kasaplar vb. sektörlerde faaliyet gösteren esnaflardır. Şu anda insanların alışveriş yapmak için sadece Cumartesi-Pazar sokağa çıkabilmek adına ihtiyaçlarını hafta sonuna bırakmaktadır. Bu nedenledir ki 30-35 bin bandındaki vakalar 8-9 bin aralığına gerilemiştir. Yaklaşık 2 aydır aynı seviyede devam etmektedir. Haritada kırmızı olan Konya’mızda vaka sayılarını geri çekebilmek için Cumartesi-Pazar faaliyete açık olan marketler vb. sektörlerin hafta sonları kapatılmasını, kapalı sektörlerin açılması mağduriyetin giderilmesi için şart olmuştur. Yukarıda izah ettiğimiz üzere konu ile ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Muhabir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.