'Malcolm X müthiş bir imana sahipti'

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde Malcolm X’i ve Amerika’daki İslâmî hareketi anlatan Dr. Mustafa Güçlü, “Şehit edilen Müslüman Malcolm X, müthiş bir imana sahipti” dedi.

'Malcolm X müthiş bir imana sahipti'

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Geçmişten Günümüze Hak-Bâtıl Mücadelesi’nin 15.Bölümünde, Malcolm X merkezli Amerika’daki İslâmî Hareket konuşuldu. Dr. Mustafa Güçlü, Amerika’ya Afrika’dan köle olarak çalıştırılmak üzere 15 milyon zenci götürüldüğü fakat, 100 milyona yakın zencinin de öldürüldüğünü söyledi. Amerika’da katledilen Kızılderili sayısının da 100 milyon olduğunu ifade etti.

Konuşmacı Dr. Mustafa Güçlü, asıl adı Malcolm Little olan ve Müslüman olduktan sonra “El-Hac Malik El-Shabazz” adını alan Malcolm X’in, hayatını ve Amerika’daki islâmî hareketteki rolü ile mücadelesini anlattı. Dr. Güçlü, Güçlü, Malcolm’un, Papaz Marcus Garvey’in müridi olan Rahip Earl Little’nin dördüncü çocuğu olarak 1925’te dünyaya geldiğini ve babasının, Ku Klux Klan örgütü üyelerince 1931’de dövülerek öldürüldüğünü ve kayıtlara kaza olarak geçildiğini fakat, altı yaşındaki Malcolm’un cazgırcı müdahalesiyle polis raporunda “kaza değil, Ku Klux Klan örgütü cinayeti” şeklinde geçtiğini dile getirdi. Bu arada siyahî Müslümanlar arasında kendini “Tanrısal” bir varlık olarak gösteren Mekke doğumlu Muhammed Fard diye birisinin ortaya çıktığı ve bir süre sonra ortadan kaybolduğunu ve onun yerine Elijah Muhammed adında biri geçtiğini hatırlatan Güçlü, Elijah’ın “O tanrı olarak göğe çekildi. Ben onun peygamberi ve yeryüzündeki vekiliyim!” diyerek siyah ırkçılık üzerine bir sistem kurduğunu ifade etti.

Malcolm: “Beyaz Adam Şeytan!”

Baba ve annesinin ölümünden sonra yetim kalan çocuklarla birlikte Malcolm Little’nin de bir ailenin yanına verildiğini ve okulunda başarılı bir öğrenci olduğunu ifade eden Güçlü, zencilerin statü olarak yüksel okullarda okuyup avukat olamayacağını anlayınca okulu bırakan Malcolm’un,  Harlem’de uyuşturucu ile yasal olmayan başka işlere girdiğini ve hırsızlık suçundan 10 yıla mahkûm olarak hapishane hayatı başladığını belirtti. Hapishanede İslâm Milleti üyeleriyle tanışıp Müslüman olan Malcolm’un, devamlı tarih ve din ağırlıklı kitaplar okuduğunu ve 1952’de çıktıktan sonra Elijah ile tanışıp üçüncü adam konumuna yükselerek vaiz olarak bütün Amerika’yı şehir şehir, kasaba kasaba gezerek sürekli konferanslar vermeye başladığını kaydeden Güçlü, 400 üyesi olan İslam Milleti teşkilatının bu konferanslarda “Beyaz adam şeytan!” şeklinde ateşli konuşmalar yapan Malcolm sayesinde üye sayısının 10 senede 1 milyona çıktığını söyledi.  

“Malcolm X müthiş bir imana sahipti”

13 Nisan 1964’de Hac farizasını yerine getirmek için Mekke’ye giden ve Kral Faysal tarafından devlet adamı gibi karşılanan Malcolm X’in, karısına yazdığı mektupta “Benim peygamberim ırkçılığı yasaklamış. Şu andan itibaren ırkçı değilim. Burada beyaz Müslümanlar da var. Aynı kaptan yemek yiyoruz. Bizim bildiğimiz İslam’ın gerçek İslâm ile alakası yomuş” dediğini belirten Güçlü, şunları dile getirdi:  “Ehli sünnet çizgisinde bir Müslüman olarak Afrika’daki ülkeleri de gezdikten sonra Amerika’ya dönen Malcolm X, “Sokaklara hakim olamayan hiçbir fikir ayakta duramaz” felsefesinde Harlem’de önce bir cami açıyor.  Sonra Afro-Amerikan Birliği diye bir sosyal dernek kuruyor. Harlemli gençlere yönelik dini ve sosyal faaliyetlerde tamamen gerçek İslâm’ı anlatıyor. Bu CIA ve derin Amerika ile İslam Milleti cemaati lideri Elijah Muhammed’in işine gelmiyor. Öldürülmesine karar verilerek suikast timi hazırlanıyor. Bir salonda konferans verirken biri, “Çek elini cebinden zenci!” diye bağırarak silahını ateşliyor ve ardından “Çok konuşuyordun, cezanı buldun!” diyor. Vücuduna 16 kurşun isabet eden Malcolm X, hastaneye götürülürken kan kaybından şehid oluyor. Müthiş bir mücadele azmi ve müthiş bir imana sahip olan Malcolm X’e Allah rahmet etsin.” Memleket Tv. tarafından dijital ortamda canlı yayınlanan sohbette Güçlü, Malcolm X’in, çocuklarının isimlerinin “Attila, Kubilay, Cemile, Melike, Melek” olduğuna dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.